Avrupa Yatırım Bankası'ndan 475 milyon avro finansman (2) -Hazine Müsteşar Yardımcısı Dağdaş:…

  • Yazı boyutu
Avrupa Yatırım Bankası'ndan 475 milyon avro finansman (2)
  -Hazine Müsteşar Yardımcısı Dağdaş:…

Avrupa Yatırım Bankası'ndan 475 milyon avro finansman (2) -Hazine Müsteşar Yardımcısı Dağdaş: -"Finansman paketi anlaşmasının 325 milyon avroluk kısmı reel sektör yatırımlarına, 150 milyon avroluk kısmı ise altyapı yatırımlarının finansmanı amacıyla kullanılacak"

Hazine Müsteşar Yardımcısı Cavit Dağdaş, Avrupa Yatırım Bankası ile 4 kamu bankası arasında imzalanan finansman paketi anlaşmasıyla sağlanan 475 milyon avroluk kredinin, 325 milyon avroluk kısmının reel sektör yatırımlarına, 150 milyon avroluk kısmının ise altyapı yatırımlarının finansmanı amacıyla kullandırılacağını bildirdi.
     Dağdaş, Avrupa Yatırım Bankası ile 4 kamu bankası arasında Hazine garantisi altında toplam 475 milyon avroluk kredi paketi imzalanması dolayısıyla Sheraton Otel'de düzenlenen toplantıda, AYB ile Türkiye arasında 40 yıllık bir ilişki bulunduğunu, son 10 yılda bu ilişkinin çok daha geliştiğini söyledi.
     Avrupa Yatırım Bankası'nın, Türkiye'nin önemli sektörlerine yapılan yatırımlara verdiği finansman desteği ile ekonomik kalkınmaya önemli katkı sağladığını ifade eden Dağdaş, Avrupa Yatırım Bankasının AB üyesi olmayan ülkeler arasında en fazla finansman sağladığı ülkelerin başında da Türkiye'nin geldiğini belirtti. Bunun da AYB'nin, Türk ekonomisine verdiği önemi gösterdiğini ifade eden Dağdaş, "Ayrıca Avrupa Yatırım Bankası, AB ülkeleri dışında ilk olarak Türkiye'de İstanbul'da ve Ankara'da ofis açmıştır. Bu da bizim İstanbul Finans Merkezi Projemize önemli katkı sağlamıştır" dedi.
     Avrupa Yatırım Bankası'nın, Türkiye'ye, son 10 yıllık süreçte gerek kamu, gerekse özel sektör yatırımlarının finansmanı amacıyla sadece Hazine garantili olmak üzere 16 milyar avrodan fazla finansman sağladığını anlatan Dağdaş, bunun yaklaşık 10 milyar avrosunun kamu projelerine aktarıldığını kaydetti.
     İmzalanacak 475 milyon avro tutarındaki finansman paketi anlaşmasının 325 milyon avroluk kısmının reel sektör yatırımlarına, 150 milyon avroluk kısmının ise altyapı yatırımlarının finansmanı amacıyla kullanılacağını ifade eden Dağdaş, reel sektör yatırımlarına yönelik olarak sağlanacak 325 milyon avronun, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Halkbankası ve Ziraat Bankası aracılığıyla kullandırılacağını söyledi.
     Kentsel altyapı projesinin Türkiye'ye çevre alanında sağlanmış önemli bir destek olduğunu belirten Dağdaş, "Bu da İller Bankası aracılığıyla uygun koşullu finansman kaynaklarına erişim imkanı olmayan küçük ve orta ölçekli belediyelerimize kullandırılacaktır" diye konuştu.
     Konuşmaların ardından söz konusu krediye ilişkin anlaşma, Avrupa Yatırım Bankası Başkan Yardımcısı Van Ballekom, Hazine Müsteşar Yardımcısı Dağdaş, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, İlbank Genel Müdürü Ahmet Candan, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Genel Müdürü Fevzi Onat tarafından imzalandı.
     Halkbank ve TSKB'ye verilen krediler, KOBİ ve orta büyüklükteki işletmelerin küçük ve orta ölçekli yatırımlarının finansmanına yönelik kullandırılacak. Halkbank, özellikle Organize Sanayi Bölgelerinde bulunan veya buralara yönlendirilen yatırımları teşvik ederken, TSKB ise orta büyüklükteki işletmelerin yatırımlarına odaklanacak. Ziraat Bankası ise İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerin dışındaki üretim, ticaret ve hizmetler sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'lere ağırlık verecek. İlbank'a aktarılan ilave 150 milyon avro tutarındaki kredi de Türkiye çapında su ve katı atık sektöründeki belediye yatırımlarının finansmanına yönelik olacak.
     (Bitti)
    
    

Bu haberi 137 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir