Avrupa Yatırım Bankası'ndan 475 milyon avro finansman (1) -Avrupa Yatırım Bankası ile 4 kamu…

  • Yazı boyutu
Avrupa Yatırım Bankası'ndan 475 milyon avro finansman (1)
  -Avrupa Yatırım Bankası ile 4 kamu…

Avrupa Yatırım Bankası'ndan 475 milyon avro finansman (1) -Avrupa Yatırım Bankası ile 4 kamu bankası arasında, Hazine garantisi altında toplam 475 milyon avroluk kredi paketi imzalandı. -Avrupa Yatırım Bankası Başkan Yardımcısı Van Ballekom: -"Umarım ben görevden ayrılırken Türkiye'nin notu AAA'ya çıkacaktır"

Avrupa Yatırım Bankası ile 4 kamu bankası arasında Hazine garantisi altında toplam 475 milyon avroluk kredi paketi imzalandı.
     Avrupa Yatırım Bankası Başkan Yardımcısı Van Ballekom, Sheraton Otel'de düzenlenen imza töreni öncesinde yaptığı konuşmada, Türkiye'den sorumlu Başkan Yardımcısı olarak Türkiye'nin akılcı büyümesine verdikleri desteğin istikrarlı ve güçlü bir şekilde devam ettiğini görmekten mutluluk duyduğunu söyledi.
     Geçen yıl Türkiye'nin kalkınmasına ve refahına yönelik önemli sektörlerdeki 19 proje için Türkiye'ye toplam 2 milyar avro aktarmayı başardıklarını ifade eden Ballekom, "Türkiye'de akılcı büyümenin desteklenmesi ülkenizdeki finansman politikamızın temelidir. Bugün önde gelen 4 banka ortağımızın işbirliği ile ülkedeki girişimciliğe ve iklim değişimine yönelik 475 milyon avroluk ilave bir finansman paketini imzalayacağız" dedi.
     Avrupa Birliği'nin (AB) bankası olarak AB dışında Avrupa Yatırım Bankası finansmanından en çok yararlanan ülke olmaya devam eden Türkiye'ye daha güçlü destek verme arzusu içinde olduklarını ifade eden Ballekom şöyle konuştu:
     "Bu yıl Türkiye'deki Avrupa yatırım Bankası Faaliyetlerinin üç ana dayanağı olan kamu altyapı projeleri, KOBİ'ler ve özel sektör kredileri üzerinde daha çok yoğunlaşacak, doğrudan yabancı sermaye yatırımlarına ve enerji sektörüne özel bir önem vereceğiz. Kredinin 150 milyon avrosu Halkbank'a 100 milyon avrosu Ziraat Bankası'na 75 milyon avrosu Türkiye Sınai Kalkınma Bankası'na sağlanacak. İlbank'a aktarılan 150 milyon avroda Türkiye çapında su ve katı atık sektöründeki belediye yatırımlarının finansmanına yönelik kredi olacak."
     Ballekom Avrupa Yatırım Bankası Başkan Yardımcılığı görevini 6 ay önce üstlendiğini belirterek, "Türkiye ekonomik krizden hızlı bir şekilde çıktı. Toplam görev sürem 6 yıl olacak. Umarım ben görevden ayrılırken Türkiye'nin notu AAA'ya çıkacaktır" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir