"Avrupa Merkez Bankası, yeterince hızlı davranamıyor ve Avrupa'da sorunlar uzayıp gideceğe…

  • Yazı boyutu
"Avrupa Merkez Bankası, yeterince hızlı davranamıyor
  ve Avrupa'da sorunlar uzayıp gideceğe…

"Avrupa Merkez Bankası, yeterince hızlı davranamıyor ve Avrupa'da sorunlar uzayıp gideceğe benziyor" -"2012'nin ilk çeyreğinde elde edilecek büyüme oranının, yılın tamamı için öngörülen yüzde 4'ün altında kalmasının kuvvetle muhtemel olduğunu söyleyebiliriz" -"Beklentimiz, ihracattaki nispi olumlu gidişin bozulmadan devam etmesi ve buna iç talepte hareketlenmenin de eklenmesiyle, yılın ikinci yarısında, ekonominin biraz daha hızlanarak yoluna devam edebilmesidir" -"Cari açığı azaltmanın yöntemi ve bedeli, büyümeden taviz vermek olmamalıdır"

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük, Avrupa Merkez Bankası'nın yeterince hızlı davranamadığını ve Avrupa'da sorunların uzayıp gideceğini söyledi.
     İSO Haziran 2012 meclis toplantısında "Yılın İlk Yarısını Geride Bırakırken, Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmelerin ve Sanayimizdeki Son Durumun Değerlendirilmesi" konulu bir konuşma yapan Küçük, yılın ilk yarısını geride bırakırken, içerde ve dışarda oldukça yoğun ve sıcak bir gündemle karşı karşıya olunduğunu belirtti.
     Yıllardır devam eden terör olaylarını, "Türkiye'nin kanayan yarasına" benzeten Küçük, Türkiye'nin bu soruna mutlaka çözüm üretebilmesi gerektiğini söyledi.
     Küçük, "Dağlıca'daki saldırının üzüntüsünü yaşarken, 22 Haziran'da, Suriye'nin Akdeniz'de uçağımızı düşürmesi, gündemi çok farklı bir noktaya taşıdı. İki pilotumuzun akibeti henüz net değil. Geçen günlerle birlikte, giderek azalsa da hala, pilotlarımızın sağ salim bulunacağı ümidini korumak istiyoruz" diye konuştu.
     Suriye'de bir yılı aşkın zamandır devam eden iç çatışmanın bir şekilde Türkiye'ye de yansıdığını dile getiren Küçük, bu olayların Güney Doğu Anadolu ekonomisini çok olumsuz etkilediğini ifade etti.
    
     -"İtalya ve İspanya yüksek bütçe açıkları ile risk yaratmaya devam ediyor"-
    
     Avrupa'daki ekonomik krize değinen Küçük, "İtalya ve İspanya yüksek bütçe açıkları ile risk yaratmaya devam ediyor. Avrupa Merkez Bankası, yeterince hızlı davranamıyor ve Avrupa'da sorunlar uzayıp gideceğe benziyor" dedi.
     Küçük, Avrupa başta olmak üzere küresel ekonomideki sıkıntıların, Meksika'da gerçekleştirilen G-20 toplantısının önemli gündem maddelerinden birisi olduğunu, kaynaklarını artırmak isteyen IMF'nin üye ülkelerden söz aldığını anımsattı.
     Türkiye'nin, ihtiyaç duyulduğu takdirde IMF'ye 5 milyar dolar kredi verebileceğini taahhüt ettiğini anlatan Küçük, "Dünya'daki bu kriz ortamında, Türkiye'nin, IMF'den borç isteyen değil, gerektiğinde borç verebileceğini taahhüt eden bir ülke konumunda olması memnuniyet verici bir durumdur" dedi.
    
     -"Türk ekonomisinde 9 çeyrek üstüste parlak sonuçlar alındı"-
    
     Türkiye ekonomisinin ise 2009 yılının son çeyreğinden bu yana dokuz çeyrektir aralıksız büyüdüğünü ve üstüste parlak sonuçlar alındığını vurgulayan Küçük, şunları kaydetti:
     "Bu iki parlak yılı takiben, 2012'ye büyümede yavaşlama beklentisi ile girmiştik. Çeyrekler itibariyle baktığımızda, büyüme hızında, kademeli bir iniş eğilimi zaten söz konusu idi. 2012'ye girerken öngöremediğimiz, ne kadar yavaşlayacağımız idi. 2012'nin ilk üç ayında, büyümenin lokomotifi konumundaki sanayi üretiminde yüzde 2,8'lik ortalama artış gerçekleşti. Sanayi üretimindeki bu tabloya bakarak, 2012'nin ilk çeyreğinde elde edilecek büyüme oranının, yılın tamamı için öngörülen yüzde 4'ün altında kalmasının kuvvetle muhtemel olduğunu söyleyebiliriz.
     İkinci çeyreğe gelince, ikinci çeyreğin ilk ayı Nisan'da, sanayi üretimi sadece yüzde 1,8 oranında arttı. Dolayısıyla, üretimde, yılın ikinci çeyreğine de mütevazı bir başlangıç yapmış bulunuyoruz. Her ne kadar, kapasite kullanım oranı ile üretim arasında her zaman tam bir paralellikten söz edemesek de, Nisan ayında yüzde 74,7 olan kapasite kullanım oranının, Mayıs ayında yine yüzde 74,7 ve Haziran'da da yüzde 74,6 olarak gerçekleşmesi, ikinci çeyreğin diğer iki ayında da, üretime yönelik beklentilerin mutevazı kalmasına yol açıyor."
    
     -"İthalattaki azalma eğilimi devam ediyor"-
    
     Küçük, sanayi üretimi yanında ekonomik büyümede muhtemel seyre ilişkin ipuçlarından birinin de ithalat olduğunu söyledi.
     Özellikle son dönemde, ithalat artış hızı ile büyüme hızının neredeyse birebir denecek ölçüde paralel seyrettiğini vurgulayan Küçük, "Rakamlar, ithalat artış hızımızın 2011 Eylül'ünden bu yana azalma eğiliminde olduğuna işaret ediyor" dedi.
     Küçük, "İthalattaki azalmaya paralel olarak, yine Ocak-Nisan aylarında, dahilde alınan KDV, ÖTV ve ithalat vergilerinin artış hızlarındaki azalmalar da, Mayıs ayındaki küçük hareketlenmeye rağmen ekonomide çarkların oldukça yavaş döndüğünü teyit etmektedir. İthalatımız azalırken, ihracatımızda ise, yılın ilk dört ayı nispeten olumlu bir seyir içindedir" dedi.
    
     -"Yavaşlama kabul edilebilir düzeylerin ötesine geçmemeli"-
    
     Ekonomide, şimdiye kadar ki yavaşlamayı, öngörülen, kontrollü ve yumuşak bir inişin, tezahürü olarak yorumlama eğiliminde olduklarını belirten Küçük, yavaşlamanın bundan sonraki aşamaları için, biraz daha dikkatli ve teyakkuz içinde olunması gerektiğini söyledi.
     Küçük, "Yavaşlama kabul edilebilir düzeylerin ötesine geçmemelidir. Yılın ilk yarısında göstergeler iç talepte durgunluğa işaret etmektedir. Buna karşın ihracat nispeten olumlu bir seyir içindedir. Ancak, ihracatımızdaki bu nispi olumlu gidiş de sanayi üretimi ve istihdamı tetiklemekte yeterince etkili olamamıştır" dedi.
     Sanayi üretiminin, 2009 Aralık ayından bu yana süren 29 aylık kesintisiz artış döneminin en düşük oranlarıyla yoluna devam ettiğini söyeleyen Küçük, "İşsizlikteki iyileşme eğilimi de yavaşlamıştır. Beklentimiz, ihracattaki nispi olumlu gidişin bozulmadan devam etmesi ve buna iç talepte hareketlenmenin de eklenmesiyle, yılın ikinci yarısında ekonominin biraz daha hızlanarak yoluna devam edebilmesidir. Kredilerdeki yıllık artış hızının, Nisan-Mayıs aylarında bir miktar hareketlenmesi, bu anlamda olumlu bir işaret sayılabilir. Ancak, bu hareketin üretime yansıması biraz zaman alacaktır" yorumunda bulundu.
    
     -"Yüzde 4 yetersiz, daha yüksek büyüme hedeflemeliyiz"-
    
     Bölgede beklenmedik gelişmeler ortaya çıkmaması, Avrupa'da ekonomik krizin daha da derinleşmemesi halinde yıl sonu itibariyle öngörülen yüzde 4'lük büyümenin gerçekleşmesinin mümkün olabileceğine dikkati çeken Küçük, "Yüzde 4 büyüme, ekonomik ve sosyal sorunlarımızın çözümü adına yetersiz bir büyüme oranıdır. Daha yüksek oranlarda büyüme hedeflemeliyiz. Ancak, yüksek büyümeye eşlik eden yüksek cari açık sorununu çözemediğimiz sürece, sağlam zeminde olamayacak ve geçtiğimiz günlerde, The Economist Dergisi'nde yer alan türden, 'ince bir buz tabakasıyla kaplı göl üzerinde kayan ve sürekli olarak buzun kırılması korkusu içindeki patenci' benzetmelerinden kurtulamayacağız" şeklinde konuştu.
     Ekonomideki yavaşlama yanında, petrol ve emtia fiyatlarındaki düşüşün de, cari açıktaki azalmaya yardımcı olduğunu anlatan Küçük, "Ancak bu konjonktürel bir durumdur ve her zaman altını ısrarla çizdiğimiz üzere, cari açığı azaltmanın yöntemi ve bedeli, büyümeden taviz vermek olmamalıdır" dedi.
     Küçük, ekonomik sorunlarla mücadelede kalıcı ve yapısal tedbirlerin büyük önem taşıdığını da sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 177 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir