Avrupa Merkez Bankası "standart dışı önlemler" planlıyor

  • Yazı boyutu
Avrupa Merkez Bankası "standart dışı önlemler" planlıyor

Avrupa Merkez Bankası "standart dışı önlemler" planlıyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, Avro Bölgesi borç krizine ilişkin, "Standart dışı önlemler alabiliriz. Bu önlemleri önümüzdeki haftalarda tasarlayacağız"dedi.
     Draghi, Avrupa Merkez Bankası'nın Frankfurt'taki, politika faizinin değiştirilmeyerek yüzde 0,75'te tutulma kararının alındığı toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında, bankanın tahvil alımlarına büyük olasılıkla kısa vadelerde odaklanacağını söyledi.
     Draghi, "Standart dışı önlemler alabiliriz. Bu önlemleri önümüzdeki haftalarda tasarlayacağız" diye konuştu.
     Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alımlarının, yatırımcıların geri ödemeye yönelik endişelerini yatıştıracak biçimde yapılacağını ve hükümetlerin açıklarını kapatmayı yasaklayan Avrupa Birliği kurallarını bozmayacağını söyleyen Draghi, ECB yetkililerinin tahvil alım planı üzerinde çalıştığını ve planının detaylarının önümüzdeki hafta açıklanacağını belirtti.
     Draghi, Avrupa İstikrar Mekanizması'na (ESM) bankacılık lisansının verilmesinin mümkün olmadığını vurgulayarak, "ESM'ye bir bankacılık lisansı verilemez ki, bu lisansı finanse edebilecek bir karşı taraf olması gerekir" şeklinde konuştu.
     Borç krizinde olan ülkelerin ilk etapta düşünmesi gereken adres olarak Avrupa Finansal İstikrar Fonu'nu (EFSF) işaret eden Drahgi, "Ülkelerin EFSF'ye gitmesi gerekir, ECB hükümetlerin yerini alamaz" dedi.
    
     -"Risk primleri kabul edilemez"-
    
     Draghi, "Avro'dan geri dönülebileceğine ilişkin risk primleri kabul edilemez ve bunların üzerine temel anlamda gidilmesi gerekiyor" yorumunu yaptı.
     Avro'nun istikrarı için gereken her ne ise yapacaklarının altını çizen Draghi, "Avro'dan geri dönülemez ve tahvil piyasalarında şiddetli bir hatalı işleyiş var. Hükümetler, tahvil piyasalarında EFSF'nin faaliyet göstermesini sağlamaya hazır olmalı" dedi.
    
    
    

Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir