Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi:(2) -"(ECB'nin para birimi kullanımı yetkisi) Biz…

  • Yazı boyutu
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi:(2)
  -"(ECB'nin para birimi kullanımı yetkisi) Biz…

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi:(2) -"(ECB'nin para birimi kullanımı yetkisi) Biz yetkimiz dahilinde ne gerekiyorsa yapacağız. Tek bir para politikasına sahip olabilmek, fiyat istikrarını Avro Bölgesi'nde sağlayabilmek ve avroyu da koruyabilmek için bunu yapacağız" -"Avro'dan vazgeçemeyeceğimizi' söyledim. Evet karşı çıkıldı ama bu bizim yetkimiz dahilinde bulunuyor" -"OMT'lerle ilgili bir sınır yok. Bunların seviyesi hedefe ulaşmalarıyla ilgilidir"

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, para birimi kullanım yetkisine ilişkin, yetkileri dahilinde ne gerekiyorsa yapacaklarını belirterek, "Tek bir para politikasına sahip olabilmek, fiyat istikrarını Avro Bölgesi'nde sağlayabilmek ve avroyu da koruyabilmek için bunu yapacağız" dedi.
     ECB'nin politika faizini yüzde 0,75'te sabit tuttuğunu açıklamasının ardından ECB'nin Frankfurt'taki Genel Merkezinde konuşan Draghi, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     Bir gazetecinin, "Kararlar oy birliğiyle mi alındı-" sorusuna Draghi, "Oy birliğiyle değildi. Bir karşıt görüş vardı, ama oy birliği anlamına da gelmiyor. Detayları vermeyeceğim, tahmin size kalmış" dedi.
     Bir gazetecinin, "Avrupa Merkez Bankası'nın ne tür para birimlerinin kullanılacağıyla ilgili yetkisinin olmadığını" söylemesi üzerine Draghi, "Biz yetkimiz dahilinde ne gerekiyorsa yapacağız. Tek bir para politikasına sahip olabilmek, fiyat istikrarını Avro Bölgesi'nde sağlayabilmek ve avroyu da koruyabilmek için bunu yapacağız. 'Avro'dan vazgeçemeyeceğimizi' söyledim. Evet karşı çıkıldı ama bu bizim yetkimiz dahilinde bulunuyor" diye konuştu.
     Draghi, "Avrupa parasal bölgesinin parçalandığını görüyoruz. Çok farklı kaynaklardan bunu görebiliyoruz. Bugün karara vardığımız önlemler, parasal politika aktarım kanallarının açılması anlamına geliyor. Standart para politikası birincil görevini yerine getiremiyor. Bu da bizim fiyat istikrarını sağlama görevimiz için gerekli. Parasal politikanın birliğini sağlamaya çalışıyoruz" dedi.
    
     -"Bu tercih edilen bir senaryo"-
    
     "Konuşmanızda, IMF'in katılımından bahsettiniz bu koşul mu tercih edilen bir senaryo mu-" sorusuna da Draghi, "IMF'in katılımında, biz IMF'e ne yapması gerektiğini söyleyemeyiz. Politika koşullarının tasarımıyla ilgili istenir, ancak IMF'in yönetimi bağımsızdır. Bu şekilde programa katılmak isterlerse başımızın üstünde yerleri var. Yani bu tercih edilen bir senaryo. Burada çok önemli bir nokta var. Biz, bu koşullarla ilgili olarak hükümetlere çerçeve sunuyoruz. Bu geniş kapsamlı olarak anlatıldı. Artık hükümetlere kalmış bir durum. Avrupa Birliği Komisyonu ve IMF bu koşulların şekline karar verecektir. O zaman yönetim konseyi bütün bağımsızlığıyla parasal politika ile ilgili kararlarını verebilir. Bugün etkin bir destek olarak Avro Bölgesi'nde bunu yapmaya çalışıyoruz. Son kez faizleri düşürdüğümüz zaman iş döngüsündeki zayıflamanın farkındaydık."
     Tahvil alımların sınırına ilişkin soruya Draghi, "OMT'lerle ilgili bir sınır yok. Bunların seviyesi hedefe ulaşmalarıyla ilgilidir" dedi.
     Bir gazetecinin, Draghi'ye "Bütün piyasalar bu kararı bekliyordu. Üzerinizde baskı hissettiniz mi-" sorusuna da, "Bu önemli kararı alırken hepimiz büyük baskı altındaydık. Avrupa Merkez Bankası olarak bunun farkındaydık" diye konuştu.
    
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 138 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir