Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi: (1) -"İkincil piyasadan tahvil alım programına başlama…

  • Yazı boyutu
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi: (1)
  -"İkincil piyasadan tahvil alım programına başlama…

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi: (1) -"İkincil piyasadan tahvil alım programına başlama kararı aldık" -"Yukarı yönlü riskler, dolaylı vergilerdeki artışlardan kaynaklanıyor. Bu da mali konsolidasyon gerektiriyor"

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, tahvil alım programı konusunda anlaşmaya vardıklarını ve ikincil piyasadan yapılacak yeni tahvil alım programında herhangi bir niceliksel sınır koymadıklarını açıkladı.
     ECB'nin politika faizini yüzde 0,75'te sabit tuttuğunu açıklamasının ardından ECB'nin Frankfurt'taki Genel Merkezinde konuşan Draghi, bir üyenin kabul etmemesine rağmen tahvil alım programının oy çokluğuyla alındığını, başka bir likidite ihalesi konusunu görüşmediklerini ve toplantıda çok önemli kararlar aldıklarını belirtti.
    
     -"OMT'ler için niceliksel bir sınır konulmamıştır"-
    
     Draghi, yönetim konseyi aynı zamanda OMT'lerin (Parasal Doğrudan İşlemler) devamlılığını sıklıkla yetkisi dahilinde gerçekleştireceğini belirterek, şunları kaydetti:
     "OMT'ler gelecek durumlar için kullanılacaktır. Bazı programların uygulamasında ya da ön tedbir olarak kullanılacaktır. Üye ülkelerin şu anda makro ekonomik değişiklik programı içerisinde hareket ederek, tahvil piyasasına ulaştıkları zaman hedeflerini tamamlayacaktır. Bu işlemler getiri eğrisi için 1 ve 3 yıl vadeli tahvilleri için geçerli olacaktır. OMT'ler için niceliksel bir sınır konulmamıştır. Yasal olarak OMT'lerle aynı uygulamayı içerecektir. Tahviller Euro Bölgesi ülkeleri tarafından verilecektir. OMT'lerle elde edilen likidite gerçekleştirdikten sonra şeffaflık üzerinde durulacak. Parasal işlemler ve bunların piyasa değerleri haftalık olarak yayımlanacak. Ortalama sürelerinin yayımlanması da her ülkenin sonucu aylık olarak yayımlanacak. Bugünkü OMT'lerle ilgili karardan sonra menkul kıymetler piyasası ve bununla ilgili program da durdurulmuş oluyor. S&P ise tıpkı geçmişte olduğu gibi devam edecektir."
     Teminat ile ilgili bölüme de değinen Draghi, "Merkez Bankası varlıklarıyla ilgili olarak seçilebilirliği değiştirdik. Avrupa Merkez Bankası kredi eşiğini, teminat seçilebilirliği için değiştirmiş oluyor. Borç enstrümanlarının Merkezi hükümetler tarafından garantilenmiş olması gerekiyor. Kredi taleplerinin de merkezi hükümetler tarafından desteklenmesi gerekiyor. Ülkeler, OMT'lere seçilebilirliği sağlayabilmek için bunu gerçekleştirmeli ya da IMF programını uygulayabilmeleri için gerekli koşulları yerine getirebilmeleri gerekiyor. Bu askıya alma bütün koşullar için geçerli. Borç enstrümanlarının Euro dışındaki para birimlerinin de teminat olarak kullanılabileceğini hatırlatmak istiyorum. Bu önlem aslında Ekim 2008 ve Aralık 2010'daki programa bir şekilde uygulanacağını söylemek istiyorum. Bu önlemler, ilgili yasal eylemler gerçekleştirildiğinde uygulanacaktır" şeklinde konuştu.
    
     -"Son rakamlar değerlendirildiğinde petrol fiyatlarına göre enflasyonun beklenenden biraz daha yüksek olabilir"
    
     Draghi son rakamlar değerlendirildiğinde petrol fiyatlarına göre enflasyonun beklenenden biraz daha yüksek olabileceğini belirterek, "Gelecek yıl yine yüzde 2'nin altına düşecektir. Gelecekte orta seviyede büyümenin olduğu ve uzun vadeli enflasyon oranlarının sabitlendiği bir ortamda fiyat baskıları da orta seviyede olacaktır" dedi.
     Mario Draghi, son zamanlarda yayınlanan istatistiklerin 2. çeyrekte Avro Bölgesi GSYİH'nın yüzde 0,2 oranında daraldığını gösterdiğini kaydetti.
     Bir önceki çeyrekte ise bu rakamın yüzde 0 olduğunu hatırlatan Draghi, göstergelere göre devam eden zayıf ekonomik aktivitenin tekrar yüksek belirsizliğin olduğu bir ortamda gerçekleştiğini ifade etti.
     Avro Bölgesi ekonomisine kısa vadeli bakıldığında ekonominin ancak yavaş yavaş, kademe kademe gelişmesini beklediklerini vurgulayan Draghi, "2012 eylül tahminleri Avro Bölgesi için yıllık yüzde -0,8 ile yüzde -0,2 arasında olacağını gösteriyor. 2013 için ise bu rakamın yüzde -0,4 ile -0,1 arasında olması bekleniyor. Makro ekonomik tahminler 2012 ve 2013 için aşağı yönlü revize dilmiş durumda" ifadelerini kullandı.
     Aşağı yönlü hareketin özellikle pek çok Avro Bölgesi finans yatırımlarındaki gerilimlerden kaynaklandığına işaret eden Draghi, bu risklerin etkin elden, Avro Bölgesi politika yapıcıları tarafından engellenmesi gerektiğini dile getirdi.
     Ağustos ayı tahminlerine göre Avro Bölgesi tüketici enflasyonunun yüzde 2,6 olduğunu anımsatan Draghi, konuşmasına şöyle devam etti:
     "Bir önceki ayda ise yüzde 2,4 idi. Bu artış aslında yenilenen, avrodan etkilenen enerji fiyatlarından kaynaklanıyor. Son rakamları değerlendirdiğimizde petrolün fiyatına göre enflasyon beklenenden biraz daha yüksek olabilir. Gelecek yıl yine yüzde 2'nin altına düşecektir. Politika faizi ise gelecekte orta seviyede büyümenin olduğu ve uzun vadeli enflasyon oranlarının sabitlendiği bir ortamda fiyat baskıları da orta seviyede olacaktır. 2011 eylül ayı makro ekonomik tahminlere göre 2012 için tüketici enflasyonu oranı yüzde 2,4 ile yüzde 2,6 arasında olacaktır. 2013 için ise yüzde 1,3 ile yüzde 1,6 arasında olacaktır. Bunlar aslında haziran ayındaki tahminlerden biraz daha yüksek. Fiyat gelişmelerinin riskler ise orta vadede dengelenecektir. Yukarı yönlü riskler, dolaylı vergilerdeki artışlardan kaynaklanıyor. Bu da mali konsolidasyon gerektiriyor. Bu özellikle de finans piyasasındaki gerilimlerin şiddetlenmesinden kaynaklanıyor. Eğer bütün Avro Bölgesi politika yapıcıları tarafından böyle bir gerilimin şiddetlenmesi için etkin eylem alınmazsa bu risk dengelerinin aşağı yönlü hareket etmesi ile sonuçlanabilir"
    
     -"Parasal genişlemenin hızı düşük kaldı"-
    
     Parasal genişlemenin hızının düşük kaldığını aktaran Draghi, yıllık büyüme oranı yüzde 1'den fazla olan finansal olmayan kuruluşlara verilen borçların büyüme oranında bir zayıflama olduğunu ifade etti.
     Genel olarak azalan borç büyümesinin aslında GSYİH'nın zayıfladığını, hane halkalarının ve girişimlerinin bu bilançolarda değişiklikler olduğunu gösterdiğini belirten Draghi, bütün bunlarda kredi talebini etkilediğine dikkati çekti.
     Bankaların bilançolarının gerektiği zaman güçlendirmelerinin önemli olduğunu vurgulayan Draghi, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Bankaların bilançolarının sağlamlığı, uygun kredi provizyonlarının ekonomiye sağlanmasında ve fonlama kanallarının normalleşmesinde büyük önem teşkil ediyor. Ekonomik analize göre fiyat gelişmeleri, fiyat istikrarı ile orta vadede paralel gitmeli. Parasal analiz göstergeleri de bu tabloyu doğruluyor. Mali konsolidasyon konusunda bir çok Avrupa ülkesinde önemli gelişmeler oldu. Yapısal olarak daha kararlı ve hızlı piyasa reformlarının yapılması gerekiyor. Avro Bölgesi'nde rekabetin artırılması gerekiyor. Hem düzeltme kapasitemizin artırılması, hem de daha fazla büyüme oranlarının alınabilmesi için bu çok önemli. Bu yapısal reformları aynı zamanda mali konsolidasyonda destekleyecektir. Mali açıdan önemli olan hükümetlerin gereken bütün önlemleri almaları ve hem bu yıl, hem de gelecek yıl için hedeflerini gerçekleştirmeleri. Bunun için mali anlaşmanın ana element olması lazım. Önümüzdeki günlerde Avrupa kurumları gerekli kararlılıkla çalışmalı."
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 125 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir