Avrupa Komisyonu rekabet soruşturması -Gazprom: "Soruşturma sürecinin başlatılmış olması…

  • Yazı boyutu
Avrupa Komisyonu rekabet soruşturması
  -Gazprom:
  "Soruşturma sürecinin başlatılmış olması…

Avrupa Komisyonu rekabet soruşturması -Gazprom: "Soruşturma sürecinin başlatılmış olması Gazprom'un AB rekabet kurallarına aykırı biçimde davrandığı anlamına gelmemektedir"

Gazprom, Avrupa Komisyonu'ndan, OAO Gazprom'un faaliyetlerinin rekabet mevzuatı açısından soruşturulmasıyla ilgili resmi sürecin başlatıldığına dair resmi bildirim alınmadığını bildirdi.
     Gazprom'dan yapılan yazılı açıklamada, 4 Eylül 2012 tarihinde Avrupa Komisyonu'nun internet sitesinde OAO Gazprom'un faaliyetlerini rekabet mevzuatı açısından soruşturmak üzere resmi süreç başlattığının ilan edildiği anımsatılarak, "Şirketimiz bugün itibariyle Avrupa Komisyonu'ndan bu konuda herhangi bir resmi bildirim almış değildir. Soruşturma sürecinin başlatılmış olması, Gazprom'un AB rekabet kurallarına aykırı biçimde davrandığı anlamına gelmemektedir" denildi.
     OAO Gazprom'un uluslararası hukuka ve Gazprom Grubu'nun faaliyet gösterdiği her ülkenin ulusal mevzuatına titizlikle uyduğu ifade edien açıklamada, Gazprom Grubu'nun AB piyasasındaki faaliyetleri, fiyatlandırma mekanizmaları da dahil olmak üzere, diğer doğalgaz tedarikçileri ve ihracatçılarının uyguladığı yasal standartlarla uyum içinde olduğu vurgulandı.
     Açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Soruşturmanın yasal haklarımıza ve Avrupa mevzuatından ve uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru menfaatlerimize saygı göstereceğini, AB yetki alanının dışında kayıtlı bir kurum olan OAO Gazprom'un Rusya Federasyonu mevzuatı uyarınca özel toplumsal işlevler ve stratejik kuruluş statüsü tevdi edilmiş, devlet eliyle idare edilen bir işletme olduğunu dikkate alacağını umuyoruz.
     Avrupa Komisyonu ile iyi niyet çerçevesinde işbirliği yapma taahhüdüne her zaman sadık kalan OAO Gazprom, bugün de yapıcı bir diyalog adına bu etkileşimi sürdürme şiarına bağlıdır."
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir