Avrupa iş dünyasından vize engeline hayır çağrısı

  • Yazı boyutu
Avrupa iş dünyasından vize engeline hayır çağrısı

Avrupa iş dünyasından vize engeline hayır çağrısı

Avrupa özel sektörünün temsil örgütü Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu'nun (BUSINESSEUROPE) önde gelen dokuz üye kuruluşu, Schengen bölgesi üye ülkelerine çağrıda bulundu.
     BUSINESSEUROPE'da ve AB nezdinde Türk özel sektörünü temsil eden TÜSİAD'ın da katkısı ile vize konusu, bir iç güvenlik konusu olmanın ötesinde, ilk kez Avrupa ekonomisi için temel bir sorun olarak ele alındı.
     Avrupa iş dünyasının "Vize Engeline Hayır, Ekonomik Büyümeye İhtiyaç Var!" konulu çağrı metninde Rusya, Moldova, Türkiye ve Ukrayna ile vize süreçlerinin karşılıklı liberalleştirilmesine yönelik müzakerelerin sonuçlandırılması, diğer Doğu Avrupa ülkeleriyle de müzakerelerin başlatılması ve tüm bu ülkelere yönelik iş vizelerinin 2018'e kadar tamamen kaldırılması talep ediliyor.
     Alman ve Fransız iş dünyası temsilcilerinin öncülüğünde ve TÜSİAD'ın da katkısı ile hazırlanan çağrı metni ayrıca Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, İtalya, İspanya ve Polonya iş dünyası temsilcilerinin imzalarıyla yayınlandı ve AB kurumlarına iletildi. Söz konusu girişim iş dünyasına yönelik vize süreçlerinin serbestleştirilmesini Avrupa'nın rekabet gücü, ekonomik büyüme, karşılıklı yatırım ve ticaret ile istihdamın artırılmasının ön koşulu olarak görüyor.
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir