"Avrupa'da tüketilen her 4 balıktan biri Türkiye'den" -İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı…

  • Yazı boyutu
"Avrupa'da tüketilen her 4 balıktan biri Türkiye'den"
  -İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı…

"Avrupa'da tüketilen her 4 balıktan biri Türkiye'den" -İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Kızıltan: -"Sektör olarak 2023 yılında 3,5 milyar dolarlık ihracat hedefliyoruz"

Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, Avrupa'da tüketilen her 4 balıktan birinin Türkiye'den gittiğini, sektör olarak 2023 yılında 3,5 milyar dolarlık ihracat hedeflediklerini bildirdi.
     Kızıltan, yaptığı yazılı açıklamada, Türk su ürünlerinin, Su Ürünleri Tanıtım Grubu'nun (STG) çalışmalarıyla dünya pazarındaki payını artırdığını belirtti.
     STG'nin 2012 yılında 14 ülkedeki 16 gıda fuarına katıldığını, yıl sonuna kadar 3 ülke ve fuara daha katılacaklarını dile getiren Kızıltan, açıklamada şu görüşlere yer verdi:
     "Su ürünleri, son 10 yılda ihracatın yıldız sektörleri arasına girdi ve 2011 yılında ihracatını en fazla artıran sektör oldu. 2000 yılında 60 milyon dolar seviyesindeki ihracat, 2011 yılı sonunda 447 milyon 823 bin dolar seviyesine ulaştı. Avrupa sofralarında tüketilen her 4 balıktan bir tanesi Türkiye'den gidiyor. Sektör olarak 2023 yılında 3,5 milyar dolar ihracat hedefliyoruz."
     STG Yönetim Kurulu Başkanı Melih İşliel de, 2008 yılında kurulan tanıtım grubunun dünya genelindeki gıda fuarlarına yoğun katılım gösterdiğini, tanıtım faaliyetleriyle Türkiye'nin önemli bir üretici ülke olduğu imajını dünya genelinde zihinlere yerleştirdiklerini dile getirdi.
     İşliel, katıldıkları fuarların birçoğunda ünlü Türk aşçılarının sunumlarıyla Türk su ürünlerini ziyaretçilere ikram ettiklerini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 137 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir