Avrupa'da krizin sosyal boyutu derinleşiyor -İntegral Menkul Değerler Analisti Ozan Batu:…

  • Yazı boyutu
Avrupa'da krizin sosyal boyutu derinleşiyor
  -İntegral Menkul Değerler Analisti Ozan Batu:…

Avrupa'da krizin sosyal boyutu derinleşiyor -İntegral Menkul Değerler Analisti Ozan Batu: -"Yunanistan ve İspanya gibi sorunlu ülkelere yönelik uygulanan kurtarma paketleri kısa vadede olumlu algılansa da orta vadede etkisini yitiriyor"

İntegral Menkul Değerler Analisti Ozan Batu, Yunanistan ve İspanya gibi sorunlu ülkelere yönelik uygulanan kurtarma paketlerinin kısa vadede olumlu algılansa da orta vadede etkisini yitirdiğini kaydetti.
     Batu, Yunan Hükümeti'nin AB-IMF destekli yardım paketinden mahrum kalmak istememesi sonrası ek kemer sıkma önlemleri içinde emekli maaşlarında kesintinin arttırılması, vergilerin yükseltilmesi ve binlerce kamu görevlisinin işine son vermeye hazırlanması sonrasında halkın sert bir şekilde tepki verdiğini bildirdi.
     Batu, "Bu haftanın ilk günlerinde Avrupa Maliye Bakanları'nın Yunanistan'a yardım konusunda herhangi bir anlaşmaya varamayarak somut bir adım atamamaları ve Lüksemburg Başbakanı Jean-claude Juncker'ın, bakanların Yunanistan için ekstra 32,6 milyar avroluk bütçe açığının nasıl fonlanacağına ilişkin kararı, 20 Kasımdaki toplantı sonrasına bırakmasıyla tedirginlik artarken avroda diğer para birimleri karşısında değer kaybına uğradı"dedi.
     Yunanistan'ın yanı sıra İspanya, Portekiz, İtalya gibi birçok Avrupa ülkesinde de grevlerin halen devam ettiğini ve halkın aşırı tepki verdiğine de dikkati çeken Ozan Batu, Yunanistan'da ülke çapındaki genel grevin 19 Kasımda yapılmasının planlandığını söyledi.
     Geçtiğimiz dönemlerde Yunanistan'a uygulanan kurtarma paketlerinin etkisinin uzun süremediğine değinen Batu, son 1 yıllık periyotta başta Yunanistan ve İspanya gibi sorunlu ülkelere yönelik uygulanan kurtarma paketlerinin kısa vadede olumlu algılansa da orta vadede etkisini yitirdiğini ve çaresi bulunamayan bir döngüye dönüştüğünü anlattı.
     Ayrıca Draghi'nin Avro Bölgesi hakkında önümüzdeki yıl büyümenin zayıf kalabileceği yönündeki açıklamaları ve olumsuzlukların Avrupa'nın lokomotifi olan Almanya'ya da sıçrayabileceğini belirtmesinin tedirginliği artırdığını dile getiren Batu, resesyondan çıkış için Avro Bölgesi işsizlik oranının azaltılması ve halkın alım gücünün artması gerektiğini belirtti.
     Avro Bölgesi'ndeki sorunlu ülkelerde yaşanan kronik bütçe açık probleminin çözülebilmesi için orta vadeli ve makro ekonomik eylemlerin arttırılması gerektiğini dile getiren Batu, ekonomik büyüme teorisi ele alındığında sürdürülebilir makro ekonomik büyüme ve halkın refah seviyesinin arttırılabilmesi için başta sanayi ve hizmet sektörlerine yatırım yapılması hedeflenerek işsizliğin kademeli olarak azaltılması ve dolaylı olarak da halkın düzenli gelir elde etmesinin hedeflenmesi gerektiğini vurguladı.
    
     -155 kişi gözaltına alındı, 77 kişi yaralandı-
    
     İspanya'da hükümetin ekonomik krizle mücadele için aldığı önlemlere karşı dün yapılan genel grevde çıkan olaylarda 155 kişinin gözaltına alındığı, 77 kişinin yaralandığı bildirildi.
     İspanya İçişleri Bakanlığı kaynakları, grev sırasında ülke genelinde çıkan olaylarla ilgili son bilgileri verdi. Buna göre, 60'ı başkent Madrid'de olmak üzere 155 kişi gözaltına alındı. Madrid'deki büyük gösteriden sonra meclis binası önündeki Neptün Meydanı'nda çıkan olaylarda gözaltına alınanların sayısının 21 olduğu kaydedildi.
    
     -Yunanistan'da iş durdurma-
    
     Yunanistan'da da Kamu Çalışanları Federasyonu (ADEDY) ve Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu (GSEE) çağrısıyla dün kamu çalışanları ve işçiler iş durdurma eylemi yaptı.
     Çeşitli Avrupa ülkelerinden katılımların da olduğu protestolarda, göstericiler Yunanistan, İtalya, Portekiz ve İspanya bayrakları taşıdı.
    
    
    

Bu haberi 170 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir