Avrupa Bölgesel Havacılık Emniyeti Grubu, Türkiye'nin başkanlığında Paris'te toplandı

  • Yazı boyutu
Avrupa Bölgesel Havacılık Emniyeti Grubu, Türkiye'nin başkanlığında 
Paris'te toplandı

Avrupa Bölgesel Havacılık Emniyeti Grubu, Türkiye'nin başkanlığında Paris'te toplandı

Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı(ICAO) bünyesinde kurulan ve Türkiye'nin başkan yardımcılığını yürüttüğü Avrupa-Kuzey Atlantik Bölgesel Havacılık Emniyeti Grubu (RASG)'nun II. Toplantısı, 26-27 Şubat 2013 tarihlerinde Paris'te düzenlendi.
     Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden (SHGM) yapılan yazılı açıklamaya göre, Avrupa-Kuzey Atlantik Bölgesel Havacılık Emniyeti Grubu'na üye 33 ülke 14 sivil toplum kuruluşundan 77 temsilcinin katıldığı toplantı, ICAO RASG/EUR Başkan Yardımcısı ve Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Haydar Yalçın başkanlığında gerçekleştirildi.
     RASG Başkanı Almanya Sivil Havacılık Genel Müdürünün katılamaması nedeniyle Türkiye'nin başkanlık yaptığı toplantıda, pist emniyeti, uçuşta kontrol kaybı, ICAO USAOP Sürekli Gözetim Yaklaşımı, SSP/SMS kapsamında gönüllü ve mecburi raporlama, raporlama sistemleri, raporlanan bilgilerin paylaşım ve güvenliği konuları ele alındı.
     Toplantı kapsamında ayrıca Bölgesel Uzman Emniyet Ekipleri kurulması ve Avrupa sivil havacılık emniyetinin mevcut durumu hakkında da değerlendirmelerde ve görüş alışverişinde bulunuldu.
     Havacılık sektöründen temsilcilerin de katıldığı toplantıda, THY A.O. Uçuş Emniyet Departmanı'ndan Kaptan Aydın Özkazanç tarafından Uçuşta Kontrol Kaybını(LOC-I) etkileyen temel faktörler, otomasyon kavramı, durumsal farkındalık ve ülkemizde Uçuşta Kontrol Kaybının(LOC-I) engellenmesine yönelik uygulamaları içeren bir sunum gerçekleştirildi.
     Türk sivil havacılığının son on yılda kaydettiği gelişmelerin RASG EUR/NAT üye ülkeleri ile paylaşıldığı toplantı, SHGM'nin üyesi olduğu diğer uluslararası sivil havacılık örgütleri içinde yürüttüğü faaliyetlere önemli bir destek sağlamanın yanı sıra Eylül ayında gerçekleştirilmesi planlanan Türkiye'nin ICAO Konsey üyeliği açısından da büyük önem taşıyor.
    
    
    

Bu haberi 120 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir