Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış: -"Ben bütün inşaat sektörüne bir çağrıda…

  • Yazı boyutu
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış:
  -"Ben bütün inşaat sektörüne bir çağrıda…

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış: -"Ben bütün inşaat sektörüne bir çağrıda bulunmak istiyorum, diyorum ki; artık bu vize duvarlarının buldozerlerimizle yıkalım. Artık Türkiye Avrupa Birliği'nin bir Gümrük Birliği üyesi olarak, Avrupa'nın bütün kurumlarının eşit üyesi olarak vize konusunda da diğer aday ülkelerle, diğer müzakere eden ülkelerle eşit muamele görmelidir" -"Avrupa Birliği'nin temelini aşındırmaya çalışanlara buradan bir mesaj daha vermek istiyorum; Avrupa'da yeni nefret inşaatları dikmek isteyenlerin ruhsatları teker teker iptal ediliyor"

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, inşaat sektörüne çağrıda bulunarak, "Diyorum ki; artık bu vize duvarlarının buldozerlerimizle yıkalım. Artık Türkiye Avrupa Birliği'nin bir Gümrük Birliği üyesi olarak, Avrupa'nın bütün kurumlarının eşit üyesi olarak vize konusunda da diğer aday ülkelerle, diğer müzakere eden ülkelerle eşit muamele görmelidir" dedi.
     Bağış, Avrupa İnşaat Sanayi Federasyonu (FIEC) Genel Kurulu çerçevesinde Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Sanayi ve Girişimcilikten Sorumlu Komiser Antonio Tajani ile basına kapalı olarak gerçekleştirilen ikili görüşmenin ardından düzenlen basın toplantısında, Tajani ile görüşmesinin içeriğine ilişkin, çok yapıcı bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyledi.
     Toplantıda vize konusunun kapsamlı bir şekilde değerlendirildiğini belirten Bağış, "Türkiye'ye karşı sergilediği dostluk için, ama daha da önemlisi Avrupa Birliği'nin çıkarlarını çok iyi koruduğu için teşekkürlerimi sunuyorum. Gerçekten de bu vize konusunu çözülmesi Türkiye'den çok Avrupa Birliği ekonomisi için Avrupa Birliği'nin sağlığı açısından çok önemli bir süreçtir" dedi.
     Tajani ile dostluklarının çok eskilere dayandığı anlatan Bağış, şöyle devam etti:
     "Kendisi de Sayın Berlusconi'nin yakın bir çalışma arkadaşı olarak Türk-İtalyan ilişkilerinin son on yılda gelişmesinde çok büyük rolü olan bir devlet adamıdır. Kendisine gerçekten teşekkürlerimi sunuyorum. En son Amerika seyahatinde de biliyorsunuz kendisi 'Türkiye'nin muhteşem bir büyüme hızına sahip olduğunu ve Avrupa'nın Türkiye'yı kıskanmamasının mümkün olmadığını' söylemişti. Bu kadar samimi bir tavrı nedeniyle de kendisine teşekkür ediyorum. Bu genel kurulun bile İstanbul'da yapılması kendi başına bir mesajdır. Artık Avrupa'nın önde gelen sanayilerinden inşaat sektörünün zirvesinin İstanbul'da gerçekleşiyor olması hem müteahhitler birliğimiz adına hem de Avrupa'daki Türkiye'nin dostları adına çok önemli bir sinyaldir. İstanbul yeni toplantılara ev sahipliği yapıyor. Bundan birkaç gün evvel, Dünya Ekonomi Forumu, ilk defa Davos dışında bir şehirde beş kıtayı bir araya getiren bir zirveyi gerçekleştirmişti. Hemen hemen her gün bu şehirde uluslararası toplantılar gerçekleşmeye başladı. Avrupa'nın hem kültür hem spor başkenti olmuş, üç farklı imparatorluğa başkentlik yapmış bir şehre de zaten bu yakışır. İstanbul zaten dün de söylediğim gibi dünyanın en muhteşem mimarisine sahip. Her köşesi hassasiyetle işlenmiş bir barış ve kardeşlik binasıdır ve bu binada kapısı, yolu, sevgiden, kardeşlikten geçen herkese yer vardır. Bu bina yüreği insanlık için atan herkese açıktır. İşte bu Genel Kurul vesilesiyle Türkiye Avrupa Birliği üyeliğine bir adım daha yaklaşmıştır."
     Bağış, Avrupa Birliği'nin temelini aşındırmaya çalışanlara bir mesaj daha vermek istediğini ifade ederek, "Avrupa'da yeni nefret inşaatları dikmek isteyenlerin ruhsatları teker teker iptal ediliyor. Avrupalı seçmenler Avrupa'nın kalkınmasına, Avrupa'nın büyümesine, Avrupa'nın sevgiyle hoşgörüyle kendi değerlerine dönmesine önem veren liderleri seçiyor. Ama Avrupa'da ayrımcılığı, Avrupa'da ırkçılığı, Avrupa'da islamofobiyayı, antisemitizmi, zenofobiyayı teşvik edenleri de teker teker balık tutmaya gönderiyor"dedi.
    
     -"Türkiye birçok ülke için ilham kaynağı haline geldi"
    
     Bundan herkesin çıkarması gereken bir mesaj olduğunun altını çizen Bağış, şöyle devam etti:
     "Biz de Türkiye'de son 9,5 yılda en büyük yatırımı demokrasiye yaptık. Demokrasimiz güçlendikçe ekonomimiz de gelişti ve hamd olsun bugün Türkiye, Avrupa Birliği'nin en hızlı büyüyen ekonomisi haline geldi. Türkiye'nin gerek inşaat sektöründe, gerek ulaşımda, gerek emniyette, gerek adalette, gerek kalkınmada sağladığı başarılar bugün gerçekten de birçok ülke için ilham kaynağı haline gelmiştir. Müteahhitlik sektöründe de Çin'den sonra dünyanın ikinci en büyük sektörüne sahip ülke olmak da artık bizim göğsümüzü gererek paylaştığımız bir gerçektir. 2002'de uluslararası 8 firmamız vardı, 2011'de bu rakam 33'lere kadar yükseldi ve artık Türkiye'nin yurt dışında bitirdiği işlerin miktarı gerçekten hepimizin göğsünü kabartıyor."
     Bağış 2002'de Türk müteahhitlerin yurt dışında üstlendikleri projelerin toplam miktarının 2,4 milyar dolar olduğunu hatırlatarak, "Ama 2010 yılında bu rakam 14 milyar dolara yükseldi, ki bunun 2008'de zirve yaptığını 24 milyar dolara yükseldiğini gördük. 2002'de 127 olan proje sayısı da 2010'da 303 projeye yükseldi. 1972 ile 2002 döneminde, yani 30 yılda müteahhitlerimizin üstlendiği iş hacmi 44 milyar dolardır. Ama 2002-2011 arasındaki son 9 yılda bu rakam 153 milyar doların üzerine çıktı. 30 yılda 44 milyar dolar, 9 yılda 153 milyar dolar. Yani 9 yılda, 30 yılda yaptığımızın 3,5 katını gerçekleştiriyoruz" dedi.
     Türkiye ve Avrupa arasındaki işbirliğinin önemini vurgulayan Bağış, "Biz Avrupa'daki inşaat sektörü ile sadece Türkiye'de değil üçüncü ülkelerde de birlikte işbirliği yapmaya hazırız. Sayın Tajani ile de bunları detaylı bir şekilde değerlendirdik. Kendisi de bugün Türkiye'de devam eden birçok projede desteği olan, emeği olan, katkısı olan bir devlet adamıdır. Sektörlerimizin dünyanın farklı yerlerinde birlikte işbirliği yapması için de kendisinin desteğinin devam edeceğini biliyorum"dedi.
     Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye için vize uygulamasının doğru olmadığını belirten Bağış, "Sayın Başbakanımızın da katılacağı G-20 zirvesinde Türkiye bu konudaki dik duruşunu sergilemeye devam edecektir. Ben bütün inşaat sektörüne de bir çağrıda bulunmak istiyorum. Diyorum ki, artık bu vize duvarlarının buldozerlerimizle yıkalım. Artık Türkiye Avrupa Birliği'nin bir Gümrük Birliği üyesi olarak, Avrupa'nın bütün kurumlarının eşit üyesi olarak vize konusunda da diğer aday ülkelerle, diğer müzakere eden ülkelerle eşit muamele görmelidir"dedi.
     Bağış, sözlerine şöyle devam etti:
     "Eğer bugün neredeyse Türkiye'nin nüfusunun üç katı nüfusa sahip Brezilya'nın vatandaşları Schengen Bölgesi'ne girebiliyorsa, eğer Avrupa Birliği ile hiçbir alakası olmayan Belize vatandaşları Schengen Bölgesi'ne girebiliyorsa, eğer müzakereye başlamadığı halde Sırbistan'ın, Arnavutluk'un, Makedonya'nın vatandaşları, Bosna Hersek'in vatandaşları Avrupa Birliği üyesi ülkelere vizesiz girebiliyorsa Türkiye gibi müzakerelere devam eden, Gümrük Birliği'nin bir üyesi olan, dış ticaretin yüzde 50'sini Avrupa ile yapan, turistlerin yüzde 65'i Avrupa'dan geldiği bir ülkenin vatandaşlarına vize uygulamanın bir mantığı yoktur. Biz tabii ki Türkiye Cumhuriyeti olarak Avrupa Birliği'ne yasadışı göçle ilgili olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Şurada yanı başımızdaki Hırvatistan'ın turizm merkezi Dubrovnik'e giderseniz Türk turistlerle kaynadığını görürsünüz. Bunun sebebi de Hırvatistan'ın Türkiye Cumhuriyet vatandaşlarına vize uygulamamasıdır. Eğer Türkiye Cumhuriyet vatandaşlarına uygulanan mantıksız vizeler kalkarsa bundan en büyük yararı Avrupa Birliği'nin turizm sektörü elde edecektir. Hele hele yanıbaşımızdaki Yunanistan, bu işten en çok kazançlı çıkan olacaktır. Biz vizede kolaylık değil muafiyet istiyoruz. Bu Türkiye'nin olduğu kadar, bizim vatandaşlarımızın olduğu kadar Avrupa'nın da çıkarları açısından çok önemlidir."
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir