Avro Grubu Başkanı Juncker: "İspanya pazartesi başvurur"

  • Yazı boyutu
Avro Grubu Başkanı Juncker: 
  "İspanya pazartesi başvurur"

Avro Grubu Başkanı Juncker: "İspanya pazartesi başvurur"

Avro Grubu Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, bankacılık sektörünü kurtarmak için yardım isteyen İspanya'nın resmi başvuruyu pazartesi günü yapacağını söyledi.
     Avro Bölgesi maliye bakanları toplantısının ardından basına konuşan Juncker, Avrupa Mali İstikrar Fonu aracılığıyla İspanya'ya kullandırılacak kredi miktarının müzakerelerle belirleneceğini kaydetti.
     Gayrimenkul balonunun patlamasıyla bankaları zora giren İspanya'da iki bağımsız denetim kuruluşunun dün açıklanan raporunda, finans sektörünün 62 milyar avro sermaye takviyesine ihtiyaç duyduğu bildirilmişti.
     Avro Bölgesi daha önce İspanya'ya, sadece bankacılık sektörü için 100 milyar avroya kadar kredi açılmasına yeşil ışık yakmıştı.
    
     -Fransa'dan Juncker'e destek-
    
     Bu arada Alman basınında Avro Grubu başkanlığına aday olduğu yazılan Fransa Maliye Bakanı Pierre Moscovici iddiaları yalanladı.
     "Hayır, değilim. Bu dedikodular nereden çıkıyor bilmiyorum" diyen Moscovici, bu göreve layık gösterilmesinin gurur verici olsa da farklı seçenekler bulunduğunu ve "Juncker'in çok iyi bir başkan olduğunu" söyledi.
     Bu yıl görevi bırakacağını açıklayan Juncker'in koltuğuna Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble talip olsa da Fransa'dan yeşil ışık alamamıştı.
    
     -IMF Başkanı'ndan uyarı-
    
     Bu arada Avro Grubu toplantısına katılan IMF Başkanı Christine Lagarde, Avro Bölgesi'nin "akut stres" altında olduğu uyarısında bulunarak liderleri önlem almaya çağırdı.
     Lagarde, Avro Bölgesi'nin iki kriz fonunun bankalara doğrudan sermaye takviyesi yapabilmesini, Avrupa Merkez Bankası'nın daha esnek para politikası izlemesini ve Avro Bölgesi'nde ortak borçlanma yoluna girilmesini önerdi.
    
    
    

Bu haberi 124 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir