Avro/dolar paritesi PMI verileri ile dalgalandı

  • Yazı boyutu
Avro/dolar paritesi PMI verileri ile dalgalandı

Avro/dolar paritesi PMI verileri ile dalgalandı

Uluslararası piyasada avro/dolar paritesi açıklanan PMI verileri ile dalgalı bir seyir izliyor.
     Güne 1,3320 seviyesinden başlayan avro/dolar paritesi, Fransa'da açıklanan ocak ayı imalat sektörü PMI verisinin 42,9 ile 45,1 olan piyasa beklentilerinin altında gelmesi ile düşüşe geçerek en düşük 1,3286 seviyesine kadar geriledi.
     1,3290 seviyelerinde dengelenmeye çalışan parite, Almanya PMI verisinin destek vermesi ile tekrar 1,3336 seviyesine yükseldi. Almanya'da ocak ayı imalat sektörü PMI 48,8 ile 46,8 olan piyasa beklentilerini aşarken hizmet sektörü PMI da beklentilerin üzerinde 55,3 oldu.
     PMI verilerinin pariteye olan etkisini değerlendiren HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti Ali Çakıroğlu, beklentilerin üzerinde gelen Almanya PMI imalat endeksinin ekonomik aktivitedeki yavaşlamanın devam ettiğine işaret etse de, bir önceki aya oranla yaşanan yükselişin olumlu bir gelişme olarak algılandığını belirtti. Almanya'da aralık ayı imalat sektörü PMI 46 olarak gerçekleşmişti.
     Beklentilerden iyi gelen PMI endekslerinin gerek avro/dolar paritesi ve gerekse Avrupa borsaları açışından olumlu olduğunu ifade eden Çakıroğlu, Avrupa Bölgesi PMI endekslerinin Avrupa Bölgesindeki ekonomik aktiviteyi göstermesi açısından takip edileceğini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir