Avro/dolar paritesi makroekonomik verilerle 3 ayın en düşüğünde

  • Yazı boyutu
Avro/dolar paritesi makroekonomik verilerle 3 ayın en düşüğünde

Avro/dolar paritesi makroekonomik verilerle 3 ayın en düşüğünde

Uluslararası piyasada avro/dolar paritesi ABD ve Avrupa'da açıklanan makroekonomik verilerle 11 Aralık 2012 tarihinden bu yana gördüğü en düşük seviye olan 1,2929'a geriledi.
     Öğleden önce Avrupa'da açıklanan ocak ayı sanayi üretimi verisinin beklentilerin altında kalmasıyla 1,3060 seviyelerinden 1,30'a kadar gerileyen avro/dolar paritesi öğleden sonra ABD'de açıklanan verilerin ABD'de toparlanmanın beklentilerden hızlı olabileceği beklentisini artırmasıyla 1,2929'a kadar geriledi.
     Avro bölgesinde sanayi üretimi ocak ayında aylık olarak yüzde 0,4 oranında azalırken, ABD'de açıklanan şubat ayı perakende satışlar verisi şubat ayında yüzde 1,1 oranında artarak piyasa beklentisi olan yüzde 0,5'in oldukça üzerinde geldi. Geçen cuma günü ABD'de açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin üzerinde olmasıyla güçlenen dolar bugünkü perakende satışlar verisinden de destek buldu.
     Bugünkü düşüşle birlikte avro/dolar paritesi 1 Şubat'ta gördüğü 1,3711 seviyesinden yüzde 5'5 oranında değer kaybetmiş oldu. Paritenin yıl başından beri değer kaybı ise yüzde 2'ye yaklaştı.
    
    
    

Bu haberi 94 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir