Avro/dolar paritesi 4 ayın en düşüğüne geriledi

  • Yazı boyutu
Avro/dolar paritesi 4 ayın en düşüğüne geriledi

Avro/dolar paritesi 4 ayın en düşüğüne geriledi

Uluslararası piyasalarda avro bölgesi tüketici güven endeksinin düşük çıkmasının ardından avro/dolar paritesi 21 Kasım 2012 tarihinden beri ilk kez 1,28'in altına geriledi.
     Güney Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili ilk haberlerin geldiği pazartesi günü 1,3048 seviyesine kadar yükselen avro/dolar paritesi, bu seviyeden gelen satışlarla tekrar düşüşe geçmişti.
     Bugün güne 1,2857 seviyesinden başlayan parite, Avrupa bankacılık sistemine yönelik belirsizlikler ve Avro bölgesinden gelen makroekonomik verilerin beklentileri karşılayamaması nedeniyle 1,2789 seviyesine kadar geriledi.
     Avrupa'da Eurogroup Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem'dan sonra dün AB Komisyonu Sözcüsü Chantal Hughes'un, yeni kurtarma operasyonlarında 100 bin avronun altındaki mevduatlara dokunulmasının mümkün olmadığını, fakat bu limitin üzerindeki mevduatlardan kesinti yapılabileceğini söylemesi özellikle İtalya, İspanya ve Yunanistan gibi Avrupa'nın diğer sorunlu ülke piyasalarında sert satışlara neden oldu. Bu durum, avroya gelen tepki alımlarının da sınırlı kalmasına ve düşüşün devam etmesine neden oldu.
     Analistler, teknik olarak paritenin 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1,2880 seviyesinin altında kaldığı sürece alçalan trendin devam edebileceğini belirtiyor. Gelmesi muhtemel tepki alımlarının sınırlı kalması durumunda 1,2660 desteğinin gündeme gelebileceğini ifade eden analistler, olası yükselişlerde ise 1,2880 - 1,2920 aralığının direnç konumuna gelebileceğine dikkati çekiyor.
    
    
    

Bu haberi 121 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir