Avro/dolar paritesi 1,34 sınırına geriledi -HSBC Portföy Stratejisti Ali Çakıroğlu: "Dolar…

  • Yazı boyutu
Avro/dolar paritesi 1,34 sınırına geriledi
  -HSBC Portföy Stratejisti Ali Çakıroğlu:
  "Dolar…

Avro/dolar paritesi 1,34 sınırına geriledi -HSBC Portföy Stratejisti Ali Çakıroğlu: "Dolar lehine hareket belirginleşiyor"

Avro/dolar paritesi Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) politik faizini değiştirmeyerek yüzde 0,75'de bırakmasının ardından Başkan Mario Draghi'nin açıklamalarıyla hızlı bir şekilde düşüşe geçti.
     Güne 1,3522 seviyesinden başlayan parite en yüksek 1,3577'yi gördükten sonra ECB Başkanı Draghi'nin açıklamalarıyla sert bir şekilde düşüşe geçerek 1,34 sınırına geriledi.
     HSBC Portföy Stratejisti Ali Çakıroğlu ECB Başkanı Draghi'nin faiz indirimleri konusunda herhangi bir sinyal vermese de, "yapıcı" politikaların devam edeceğine ilişkin yapılan vurgu sonrasında avro/dolar paritesindeki dolar lehine hareketin belirginleştiğini belirtti.
     Avro/dolar paritesindeki düşüşe rağmen Avrupa borsalarında yükselişlerin ortalamada yüzde 0,5'e ulaştığına dikkat çeken Çakıroğlu Draghi'nin açıklamaları sonrasında paritedeki oynaklık belirginleşmiş görünüyor dedi.
     Çakıroğlu, paritedeki dolar lehine hareketin önümüzdeki dönemde devam edip etmeyeceğine ilişkin olarak ise "En önemli olgunun sorunlu Avrupa ülkelerine ilişkin algılamalar olacağını düşünmekle birlikte, bu bağlamda özellikle İspanya ve İtalya tarafındaki gelişmelerin yakından takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.
    
    
    

Bu haberi 139 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir