Avro/dolar paritesi 1,2380'in üzerinde -Akbank Ekonomik Araştırmala Bülteni'nde ECB ve FED'e…

  • Yazı boyutu
Avro/dolar paritesi 1,2380'in üzerinde
  -Akbank Ekonomik Araştırmala Bülteni'nde ECB ve FED'e…

Avro/dolar paritesi 1,2380'in üzerinde -Akbank Ekonomik Araştırmala Bülteni'nde ECB ve FED'e yönelik beklentiler ile İspanya'nın yardım isteyeceği beklentisinin avroyu desteklediği kaydedildi

Avro/dolar paritesi, 24 Temmuz'da gördüğü 1,2043 seviyesinden yükselişe geçtiği geçtiğimiz hafta 1,2450 sınırına kadar yükseldikten sonra gelen satışlarla 1,2250'ye kadar gerilese de alıcılı seyrin devam ettiği görülüyor. Dün gördüğü en düşük 1,2261 seviyesinden gelen alımlarla tekrar yükselişe geçen parite, bu dakikalarda 1,2380 seviyelerinde işlem görüyor.
     Paritedeki yükseliş hareketinin değerlendirildiği Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde avroyu diğer para birimleri, özellikle de dolar karşısında destekleyen faktörler olarak ECB'nin tahvil alacağı beklentisi, İspanya'nın yardım isteyeceğine yönelik beklentiler ve FED'den gelebilecek 3. parasal genişleme (QE3) adımı beklentisinin etkili olduğu kaydedildi.
     ECB Başkanı Mario Draghi'nin, "avroyu korumak için ne gerekiyorsa yapılacağı" açıklaması ile tahvil alım beklentisinin oluştuğunun belirtildiği bültende "Draghi ECB Para Politikası Kurulu kararının ardından yaptığı açıklamada bu söylemine açıklık getirdi: Draghi, avrodan geri dönüşün mümkün olmadığını belirterek, devlet tahvili faizlerinin yüksekliğinin para politikasının etkin ve verimli bir şekilde uygulanmasına engel olduğunun ve bunun giderilmesi gereğinin altını çizdi. Buna göre ECB tahvil almadan önce, ülke tahvillerindeki aşırı yüksek risk primlerinin azalması için politika yapıcıların yapısal reformlar, mali konsolidasyon ve ortak Avrupa kurumları oluşturulması gibi kararları uygulamalarının gereğini vurguladı. ECB, bu süreçte finansal istikrarın tehlikeye girmesi halinde, risk primlerinin azalması için hükümetlerin AB kurtarma fonları ESM/EFSF'i aktive etmek için hazır olması gerektiğini belirtiyor. ECB, ancak bu kararların alınması ve ESM/EFSF'in uygun bir şekilde devreye girmesine rağmen finansal istikrarın sağlanamaması halinde, açık piyasa işlemleri yoluyla tahvil alımına gidebilecek. Ancak ECB tahvil alımına gitse bile, bu alımları kısa vadeli tahvillerle başlatacağını açıklaması ve alımlarını yasası gereği ikinci el piyasadan yapabilecek olması, bu alımların etkisini sınırlayabilecek" ifadelerine yer verildi.
     İspanya yardım isteyeceği beklentisiyle ilgili ise bültende İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un daha önceki açıklamalarının aksine, ESM/EFSF'den yardım isteyebileceklerinin işaretini vermesinin avroyu desteklediği belirtildi.
     ABD'de işsizlik oranının temmuzda yeniden yüzde 8,3'e yükselmesinin ardından Fed'in eylül toplantısında ilave parasal genişleme önlemi alabileceğine ilişkin beklentilerin artmasının da pariteyi olumlu etkilediğinin hatırlatıldığı bültende "Avrodaki toparlanmaya paralel olarak avro bölgesindeki tansiyon bir miktar düşerken, İspanya'nın 10 yıllık devlet tahvil getirileri yüzde 7,8'den yüzde 6,87'ye geriledi; İtalya'da da aynı vadeli getiriler yüzde 6'nın altına düştü" denildi.
    
     -"Ortada somut bir gelişme olmaması, 1,24'ün üzerindeki seviyelerde parite üzerinde baskı yaratmaya devam edecek"-
    
     Bültende önümüzdeki dönemde paritenin yönü ile ilgili değerlendirmede ise ECB'nin açıklamalarına rağmen, ortada somut bir gelişme olmaması, 1,24'ün üzerindeki seviyelerde parite üzerinde baskı yaratmaya devam edeceği belirtilerek Avro Bölgesi'nde bu yıl daralma beklendiği ve bu durumun da avro üzerinde aşağı yönlü baskıyı artırdığı kaydedildi.
     Ayrıca bültende avro ile dolar arasındaki faiz farkının daralmış olmasının da avroyu olumsuz etkilediği ve paritenin, ECB'nin faiz indirimine başladığı Kasım 2011'deki 1,39 seviyelerine göre yüzde 12 aşağıda olduğu vurgulandı.
     Bültende parite değerlendirmesine şu şekilde devam edildi:
     "Avrupa'da borç krizinin çözümüne ilişkin olumlu haber akışları pariteyi yukarı taşısa da piyasaları ikna edecek somut adımlar atılmadığı sürece bunların geçici olmasını öngörüyoruz. ECB'nin 6 Eylül toplantısı, 12 Eylül'de Almanya Anayasa Mahkemesi'nin ESM'in EFSF'in yerine kalıcı kurtarma fonu olarak geçmesi ve mali birlik için vereceği onay kararı ile Fed'in 13 Eylül toplantısı, parite için takip edilecek önemli gündem maddeleri olacaktır."
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir