Avro Bölgesi, Rum yönetiminden kurtarma paketi hazırlıklarını hızla tamamlamasını istedi -İspanya…

  • Yazı boyutu
Avro Bölgesi, Rum yönetiminden kurtarma paketi hazırlıklarını hızla 
tamamlamasını istedi
  -İspanya…

Avro Bölgesi, Rum yönetiminden kurtarma paketi hazırlıklarını hızla tamamlamasını istedi -İspanya bankalarına gelecek hafta 39,5 milyar avro sermaye takviyesi yapılacak

Avro Bölgesi maliye bakanları, Kıbrıs Rum yönetiminden troyka (AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF) ile kurtarma paketi hazırlıklarını hızla tamamlamasını istedi.
     Avro Grubu Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, maliye bakanları toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Kıbrıs Rum kesimi bankalarına aktarılacak sermaye miktarının ortaya çıkmasıyla şekillenecek kurtarma paketinin 13 Aralık'ta görüşüleceğini söyledi.
     Juncker, Rum yönetimi ve troykaya mali program üzerinde hızla anlaşmaları çağrısında bulundu.
     Yunan tahvillerinden milyarlarca avro zarar eden Rum kesimi bankalarının 10 milyar avroya kadar sermaye takviyesine ihtiyaç duyduğu basına sızmıştı. Kamunun 2017 yılına kadar finansman ihtiyacı da dikkate alındığında Rum yönetimi için hazırlanacak kurtarma paketinin 14,5-17,5 milyar avro aralığında olması bekleniyor.
    
     -İspanyol bankalarına 39,5 milyar avro-
    
     Zordaki bankalarına sermaye takviyesi için Avro Bölgesi'ne dün resmen başvuran İspanya, 39,5 milyar avroyu gelecek hafta alabilecek.
     Avro Grubu Başkanı Juncker, "(İspanya'ya) ödeme gelecek hafta ortasında yapılacak" dedi.
     İspanya'nın kurtarma karşılığında kamulaştırdığı 4 bankaya (Bankia, Novagalicia, CatalunyaCaixa ve Banco de Valencia) 37 milyar avro sermaye enjekte edilecek. Kalan 2,5 milyar avro ise yüksek riskli aktiflerin toplandığı Sareb'e akıtılacak.
     Bu arada Juncker, Yunanistan'a 34,4 milyar avroluk kredi diliminin 13 Aralık'ta onaylanacağından emin olduğunu söyledi.
     Juncker, 2005 yılından beri üstlendiği Avro Grubu Başkanlığı'nı 2012 sonunda ya da 2013 başında devretmek istediğini sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir