Avro Bölgesi'nin borç sorunu

  • Yazı boyutu
Avro Bölgesi'nin borç sorunu

ECB Yönetim Kurulu Üyesi Coeure:"EFSF, bölgedeki sorunlu ülkelerin tahvillerini satın alabilir"

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Benoit Coeure, Avrupa Finansal İstikrar Fonu'nun (EFSF) Avro Bölgesi'ndeki sorunlu ülkelerin tahvillerini satın almak için piyasalara müdehale edebileceğini söyledi.
     Coeure, Financial Times'a yaptığı açıklamada, EFSF'nin yaklaşık bir yıl önce ikincil piyasalara müdahale konusunda yetkilendirildiğine dikkati çekti ancak hiçbir hükümetin bu imkanı kullanmak için talepte bulunmamasına şaşırdığını ifade etti.
     Avrupa Merkez Bankası'nın sorunlu ülkelerden devlet tahvili almasına ise karşı çıkan Coeure, tahvil satın alma programının ödeme güçlüğü çeken bankalara yardım etmek ya da mali sorunları çözmek için kullanılabilecek bir araç olmadığına vurgu yaptı.
     Benoit Coeure, Avrupa Merkez Bankası'nın Temmuz ayında gösterge faiz oranını düşürmesinin de bir seçenek olduğuna işaret ederek, son yönetim kurulu toplantısında gösterge faizinde indirimin görüşüldüğünü söyledi.
     Coeure, 5 Temmuz'da düzenlenecek toplantıda konunun tekrar değerlendirilmesini beklediğini belirterek, mevcut kriz gözönüne alındığında gösterge faiz oranında indirimin faydalı olabileceği ancak temel sorunları çözemeyeceği uyarısında bulundu.
     ECB, 6 Haziran'da düzenlenen toplantıda, Avro Bölgesi'nde süregelen borç krizi nedeniyle piyasaların müdahale beklentisine rağmen gösterge faiz oranını yüzde 1'de bırakma kararı almıştı.
    
    
    


Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir