Avro Bölgesi'nde işsizlik oranı yüzde 11,9'la yeniden rekor kırdı

  • Yazı boyutu
Avro Bölgesi'nde işsizlik oranı yüzde 11,9'la yeniden rekor kırdı

Avro Bölgesi'nde işsizlik oranı yüzde 11,9'la yeniden rekor kırdı

Avro Bölgesi'nde işsizlik oranı Ocak ayında yüzde 11,9'la tarihinin en yüksek düzeyine çıktı.
     Avro Bölgesi'nde işsizlik oranı geçen yıl sonunda yüzde 11,8 ve bir yıl önce yüzde 10,8 düzeyindeydi.
     AB istatistik kurumu Eurostat'ın verilerine göre, işsizlerin sayısı sadece Ocak ayında Avro Bölgesi'nde 201 bin ve AB genelinde 222 bin arttı. Böylece toplam işsiz sayısı Avro Bölgesi'nde 19 milyona, AB'de ise 26,2 milyona ulaştı.
     İşsizlik oranları Yunanistan'da yüzde 27 ve İspanya'da yüzde 26,2'ye kadar tırmanırken, borç krizindeki diğer ülkelerden Portekiz yüzde 17,6, Kıbrıs Rum Kesimi ve İrlanda yüzde 14,7'yle ön sıralarda yer aldı.
     Gençler arasındaki işsizlik oranları ise Yunanistan'da yüzde 59,4'e, İspanya'da yüzde 55,5'e ve İtalya'da yüzde 38,7'ye ulaştı.
     Avro Bölgesi'nde kemer sıkma önlemlerinin de etkisiyle işsizlik rekor seviyelere çıkarken, enflasyon oranında ise gerileme devam ediyor.
     Eurostat, Avro Bölgesi'nde yılın ilk ayında yüzde 2 düzeyinde bulunan enflasyon oranının Şubat'ta yüzde 1,8'e gerilediğini duyurdu.
     Avrupa Merkez Bankası'nın, enflasyon oranının hedefine uygun olarak yüzde 2 seviyesinin altına gerilemesi nedeniyle faiz indirimini gündemine alması bekleniyor.
    
    
    

Bu haberi 106 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir