Avro Bölgesi maliye bakanları Yunanistan'ın beklediği krediyi onaylamaya yakın

  • Yazı boyutu
Avro Bölgesi maliye bakanları Yunanistan'ın beklediği krediyi onaylamaya 
yakın

Avro Bölgesi maliye bakanları Yunanistan'ın beklediği krediyi onaylamaya yakın

Avro Bölgesi maliye bakanları, Yunanistan'ın iflastan kurtulmak için acil ihtiyaç duyduğu 31,5 milyar avroluk krediyi onaylamak için toplandı.
     Daha önce aynı amaçlı iki toplantıda uzlaşma sağlayamayan bakanların bu kez anlaşmaya yakın olmaları Atina'yı umutlandırıyor.
     Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Sturnaras, toplantıya girişinde yaptığı açıklamada, "Bugün karşılıklı faydaya dayalı bir çözüm bulacağımızdan eminim" dedi.
     Fransa Maliye Bakanı Pierre Moscovici, dün yaptığı açıklamada, "Gösterilen o kadar çaba dikkate alındığında anlaşma sağlanmaması sorumsuzluk olur" uyarısında bulunmuştu.
     Avro Bölgesi maliye bakanları ayrıca son 5 yılda yüzde 25'e yakın küçülen ve kamu borçları kırpılmasına rağmen halen gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 180'ine ulaşan bu ülkede mali programın nasıl rayına oturtulacağını da kararlaştıracak.
     Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Yunanistan'ın merkez bankaları gibi kamu kesimi kreditörlerinin de alacaklarında indirime gitmesini isterken, Avrupa Merkez Bankası ve Avro Bölgesi üyeleri buna yanaşmıyor.
     Avro Bölgesi maliye bakanları bunun yerine Yunanistan'a sağlanan kredinin faiz oranlarında indirim, bazı kupon ödemelerinden feragat ve Yunan hükümetinin sağlanacak krediyle özel sektörün elindeki tahvillerini indirimli geri alması gibi alternatifleri değerlendiriyor.
    
    
    

Bu haberi 128 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir