Avro Bölgesi maliye bakanları Kıbrıs Rum kesimini kurtarmayı tartışıyor

  • Yazı boyutu
Avro Bölgesi maliye bakanları Kıbrıs Rum kesimini kurtarmayı tartışıyor

Avro Bölgesi maliye bakanları Kıbrıs Rum kesimini kurtarmayı tartışıyor

Avro Bölgesi maliye bakanları, Kıbrıs Rum kesimini kurtarma paketini görüşmek için toplandı.
     Rum yönetiminin yeni Maliye Bakanı Mihalis Sarris, basına yaptığı açıklamada, kurtarma paketinde banka zararlarının tasarruf sahipleriyle paylaşılacağı iddiaları nedeniyle Rum bankalarından "kaydadeğer" mevduat kaçışı yaşandığını belirtti.
     Sarris, Avro Bölgesi'nin daha önceki kurtarma paketlerinde başvurmadığı böyle bir adımın "tehlikeli" bir örnek teşkil edeceğini ve tüm avro ülkelerine zarar vereceği uyarısında bulundu.
     Kurtarma operasyonları konusunda kamuoyunun hassas olduğu Almanya ve Finlandiya gibi ülkeler, Rusya'nın kara para aklama üssüne dönüşen Rum bankalarının zararlarının kısmen tasarruf sahiplerine yüklenmesi gerektiğini savunuyor.
     AB'de 100 bin avroya kadar mevduata hazine garantisi getirildiği dikkate alınırsa bu limitin üzerindeki mevduat sahipleri banka zararlarına ortak edilebileceği belirtiliyor.
     Kıbrıs Rum kesimi için öngörülen 17 milyar avroluk kurtarma paketinin 8-10 milyar avrosunun bankalara sermaye takviyesinde ve kalanının borç ödemelerinde kullanılması öngörülüyor.
     Bu arada AB Komisyonu'nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu Başkan Yardımcısı Olli Rehn, Kıbrıs Rum kesimi kurtarma paketinde tasarruf sahiplerine yük bindirilmesine karşı olduğunu söyledi.
     Öte yandan Avro Bölgesi maliye bakanlarının, İtalya'da siyasi belirsizliği artıran son seçimlerin ardından krizle kemer sıkarak mücadele politikasını tekrar tartışmaya açmaları bekleniyor.
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir