Avro Bölgesi maliye bakanları borç krizini kontrol altına almaya çalışacak

  • Yazı boyutu
Avro Bölgesi maliye bakanları borç krizini kontrol altına almaya çalışacak

Avro Bölgesi maliye bakanları borç krizini kontrol altına almaya çalışacak

Avro Bölgesi maliye bakanları, son AB zirvesinde liderlerin boş bıraktığı alanları doldurmak için toplanacak.
     Piyasaların sonuçlarını merakla beklediği yarınki toplantı, borçlanma faizleri tekrar kritik seviyelere yükselen İspanya ve İtalya kadar dönem başkanlığının hemen öncesinde AB'ye el açan Kıbrıs Rum Kesimini ve mali programda şartların hafifletilmesi beklentisi içindeki Yunanistan'ı yakından ilgilendiriyor.
     28-29 Haziran'daki AB zirvesinde, Avrupa İstikrar Fonu aracılığıyla zordaki bankalara doğrudan sermaye takviyesinde ve bütçe disiplinine sahip olmalarına rağmen borçlanma faizleri yükselen ülkelerin tahvillerine alım desteğinde uzlaşılması, İspanya ve İtalya'nın rekor seviyelerde gezinen faiz oranlarının hızla gerilemesini sağlamıştı.
     Zirvenin ardından yapılan açıklamaların özellikle bu kararların zamanlaması ve koşullarıyla ilgili soru işaretlerini artırması piyasalardaki bahar havasının erken bozulmasına neden oldu.
     İspanya'nın borçlanma faizleri tekrar yüzde 7 seviyelerine tırmanırken, yeni kemer sıkma önlemleri alacaklarını açıklayan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, son AB zirvesi kararlarının mümkün olduğunca erkenden uygulamaya girmesi gerektiğini vurguladı.
     Avrupa İstikrar Fonu aracılığıyla zordaki bankalarının fonlanmasını isteyen Madrid'in gelecek yıl ortasına kadar bu beklentisini gerçekleştirmesi zor görünüyor. Almanya, Hollanda ve Finlandiya'nın Avro Bölgesi'nde ortak bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu hayata geçirilene dek Avrupa İstikrar Fonu aracılığıyla bankalara sermaye takviyesine yeşil ışık yakmayacakları belirtiliyor.
     10 yıllık tahvil faizleri yüzde 6'ya tırmanan İtalya da bir yandan yeni kemer sıkma önlemleriyle bütçesini düzeltmeye çalışırken diğer yandan Avro Bölgesi'ndeki borç krizine kalıcı önlem için Almanya'yı elini taşın altına koymaya zorluyor.
     Bu yıl yüzde 2 küçülme bekleyen İtalya, Avrupa İstikrar Fonu'nun zordaki ülkelerin tahvillerini satın almaya biran önce başlaması için bastırırken, bu sayede yeni reformlar için zaman kazanmayı hedefliyor.
     Seçimlerin ardından Avro Bölgesi'nden ayrılma tartışmalarından kısmen uzaklaşan Yunanistan, AB ve Uluslararası Para Fonu'nu (IMF) taahhütlerine bağlı kalacağını açıklasa da özellikle zamanlama konusunda kendisine esneklik tanınmasını istiyor.
     AB kaynakları, mali programda öngörülen hedefleri tutturana dek Yunanistan'a yeni kredi dilimlerinin serbest bırakılmayacağını vurguluyor.
     Avro Bölgesi'nin Kıbrıs Rum Kesimi'nin başvurusuyla ilgili kısa sürede karar alması beklenmiyor.
     Eşzamanlı olarak Moskova'yla kredi pazarlığı yürüten Rum yönetiminin 5 milyar avro istediği Rus yetkililerce açıklanmıştı.
    
    
    

Bu haberi 109 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir