Avro Bölgesi Kıbrıs Rum kesimini kurtarmak için kara parayla mücadeleyi şart koştu

  • Yazı boyutu
Avro Bölgesi Kıbrıs Rum kesimini kurtarmak için 
  kara parayla mücadeleyi şart koştu

Avro Bölgesi Kıbrıs Rum kesimini kurtarmak için kara parayla mücadeleyi şart koştu

Avro Bölgesi maliye bakanları, kurtarılmak için 17 milyar avro kredi talep eden Kıbrıs Rum kesiminden kara parayla mücadele istedi.
     Avro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, kurtarma kararından önce Kıbrıs Rum kesiminin kara parayla mücadele önlemlerini hayata geçirip geçirmediğinin bağımsız denetim kuruluşları tarafından değerlendirileceğini söyledi.
     Avro Bölgesi maliye bakanları toplantısının ardından gazetecilere açıklama yapan Dijsselbloem, Kıbrıs Rum kesiminin kara parayla mücadelesinin hangi kriterlere göre denetleneceğini AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) bir hafta içinde kararlaştıracağını ve mart ayında bağımsız denetim raporu beklediklerini kaydetti.
     AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Olli Rehn de Kıbrıs Rum kesiminin kara parayla mücadelede yasal çerçeve ve uygulama açısından Avrupa standartlarına ve uluslararası kriterlere uyum sağlamak zorunda olduğunu vurguladı.
     Rum bankalarının ülke ekonomisinin birkaç katına ulaşan bilanço büyüklüklerinin Rusya'nın adayı kara para aklama üssü olarak kullanmasından kaynaklandığı iddia ediliyor.
     Bu arada Rum Maliye Bakanı Vasos Şarlis, Brüksel'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Akdeniz'den 5-10 yıl içinde çıkarılacak doğalgazdan elde edilecek gelirle ülkesinin borç sürdürülebilirliğini güvence altına alınabileceğini savundu.
     Şarlis, kurtarma operasyonunda Rum banklarının zararlarının mevduat sahiplerine yüklenmesini asla kabul etmeyeceklerini vurguladı.
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir