Avro Bölgesi İspanyol bankalarına sermaye aktarımına onay verdi, 30 milyar avro yolda

  • Yazı boyutu
Avro Bölgesi İspanyol bankalarına sermaye aktarımına onay verdi, 30 milyar 
avro yolda

Avro Bölgesi İspanyol bankalarına sermaye aktarımına onay verdi, 30 milyar avro yolda

Avro Bölgesi maliye bakanlarının 10 saati aşkın toplantısında zordaki İspanya bankalarına sermaye aktarımına yeşil ışık yakıldı.
     Avro Grubu Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, İspanya'ya aktarılacak kredinin koşulları üzerinde mutabakat sağladıklarını belirterek, önümüzdeki günlerde imzalanacak resmi anlaşmanın ay sonunda 30 milyar avroluk ödemenin yolunu açacağını söyledi.
     Juncker, Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) faaliyete girene dek Avrupa Finansal İstikrar Fonu (EFSF) aracılığıyla İspanya'ya sağlanacak kredinin vadesinin 15 yıl kadar uzun olabileceğini belirtti.
     Avro Bölgesi maliye bakanları ayrıca İspanya'ya, bütçe açığını AB kriterlerine uygun şekilde yüzde 3'ün altına indirmesi için tanınan süreyi bir yıl uzatarak 2014'e çekti.
     Buna göre, İspanya'nın bu yıl yüzde 6,3 ve gelecek yıl yüzde 4,5 olarak hedeflenen bütçe açığını 2014'te yüzde 2,8'e indirmesi gerekiyor.
     Juncker, Avro Bölgesi'ne kurtarılma başvurusunda bulunan son ülke olan Kıbrıs Rum Kesimi'ne ilişkin kararın ise Eylül ayından önce beklenmemesini istedi.
     Avro Bölgesi maliye bakanları, görev süresi 17 Temmuz'da sona erecek Avro Grubu Başkanı Juncker'i 2 buçuk yıllığına tekrar atasa da Lüksemburg Başbakanı bu süreyi kullanmayacağını, yeni bir isim üzerinde uzlaşılmasıyla yıl sonunda ya da 2013 baharında istifa edeceğini açıkladı.
     Avro Bölgesi maliye bakanları ayrıca, faaliyete geçmek için parlamentoların onayını bekleyen ESM başkanlığına, EFSF Başkanı Alman Klaus Regling'i atadı.
     Avro Bölgesi maliye bakanları, 28-29 Haziran'daki son AB zirvesinin ardından piyasalarda yaşanan bahar havasının oldukça kısa sürede yerini karamsarlığa bırakması nedeniyle borç krizine karşı alınan önlemlerin takvimini de hızlandırdı.
     Bölgede ortak bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu taslağının Eylül ayında hazır olacağı ve Aralık zirvesinde liderlerin onayına sunulacağı belirtildi.
     Avrupa Merkez Bankası ve EFSF arasında imzalanan anlaşmayla kriz fonunun mevcut yetkileri çerçevesinde piyasalara müdahalesinin önü açıldı.
     Bu arada Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble, Avro Bölgesi kriz fonu tarafından sermaye takviyesi başlasa bile banka yükümlülüklerinin nihayetinde hükümetlere ait olması gerektiğini söyledi.
     Schauble, İspanya örneğinde olduğu gibi bankalara sağlanacak kredilerle ilgili anlaşmaların hükümetler tarafından imzalanacağına dikkat çekti.
     Alman Maliye Bakanı, Avro Bölgesi'nin bankalara doğrudan sermaye takviyesinin, banka risklerinin ortaklaşa paylaşılacağı anlamına gelmediğini vurguladı.
     Schauble, Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan'la ilgili kararların Eylül ayında alınabileceğini ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir