Avro Bölgesi ağır şartlar karşılığında Kıbrıs Rum kesimini kurtarıyor -Kıbrıs Rum Kesimi…

  • Yazı boyutu
Avro Bölgesi ağır şartlar karşılığında Kıbrıs Rum kesimini kurtarıyor
  -Kıbrıs Rum Kesimi…

Avro Bölgesi ağır şartlar karşılığında Kıbrıs Rum kesimini kurtarıyor -Kıbrıs Rum Kesimi bankalarında mevduatı olanlar cezalandırıldı

Avro Bölgesi maliye bakanları, ağır şartlar karşılığında Kıbrıs Rum kesiminin kurtarılmasına yeşil ışık yaktı.
     Ağır mali ve ekonomik krizdeki Kıbrıs Rum Kesimi için Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) da muhtemel katkısıyla 10 milyar avroluk kredi paketi hazırlayan Avro Bölgesi, kalan miktarı Rum bankalarında mevduatı olanlardan tahsil edecek.
     Avro Bölgesi maliye bakanları ve IMF'nin Brüksel'de dün gece 10 saat süren müzakerelerinde şekillenen kurtarma operasyonu uyarınca, Rum bankalarında mevduatı olan herkes vergilendirilecek. 100 bin avronun altında mevduatı olanlara yüzde 6,75 ve bu limitin üzerinde mevduatı bulunanlara yüzde 9,9 kesinti derhal uygulanacak. Bu şekilde toplanacak 5,8 milyar avroyla Kıbrıs Rum kesiminin aşırı borçlanmasının önüne geçilecek.
     Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Maliye Bakanı Mihalis Sarris, Avro Bölgesi maliye bakanları toplantısının ardından basına yaptığı açıklamada, "Özellikle (mevduat sahibi) halkın dahil edilmesi nedeniyle hoş bir sonuç değil. Fakat diğer ihtimallere göre en az külfetli olan buydu" dedi.
     Sarris, tüm mevduat sahiplerine tek seferliğine uygulanacak verginin, Rum Kesiminden daha fazla sermaye kaçışına neden olmayacağını savundu.
     IMF Başkanı Christine Lagarde da, Avro Bölgesi'nin Rum Kesimini kurtarma planının "sürdürülebilir" olduğunu ve buna katkı yapmayı değerlendireceklerini söyledi.
     AB Komisyonu'nun Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Olli Rehn ise, kurtarma operasyonlarında mevduat sahiplerinin vergilendirilmesinin başka ülkeler için düşünülmediğini vurguladı.
     Rum yönetimi, kurtarma paketi karşılığında yüzde 10 olarak uyguladığı kurumsal vergileri yüzde 12,5'e yükseltmeyi, kamu varlıklarını özelleştirmeyi, kara parayla mücadeleyi ve bankacılık sektörünü küçülterek yeniden yapılandırmayı kabul etti.
    
    
    

Bu haberi 119 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir