Avrasya Grubu Toplantısı -Avrasya ülkeleri bölgede kurumsal yönetim ve sermaye piyasalarının…

  • Yazı boyutu
Avrasya Grubu Toplantısı
  -Avrasya ülkeleri bölgede kurumsal yönetim ve 
  sermaye piyasalarının…

Avrasya Grubu Toplantısı -Avrasya ülkeleri bölgede kurumsal yönetim ve sermaye piyasalarının gelişimi için yapılması gerekenler üzerinde anlaştı

Avrasya ülkeleri, bölgede kurumsal yönetim ve sermaye piyasalarının gelişimi için yapılması gerekenler üzerinde anlaştı.
     Avrasya Sermaye Piyasalarının Gelişimi için Kurumsal Yönetim Grubu (OECD The Eurasia Group on Corporate Governance for Capital Market Development); Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) desteği ile üçüncü toplantısını bugün İstanbul'da gerçekleştirdi.
     İMKB açıklamasına göre, grup tarafından belirlenen öncelikler ve tavsiyelerin yer aldığı, iki yıl süren ortak projenin ürünü olan raporun son hali de toplantıda sunuldu.
     Raporda, Avrasya sermaye piyasalarının yapısı ve geleceğe ilişkin öngörüler ele alınarak atılması gereken adımlar açıklandı.
    
     -Rapor OECD'nin internet sitesinden duyurulacak-
    
     Toplantıda ülke temsilcileri tarafından onaylanan ve OECD internet sitesinde kamuya duyurulacak rapor, Azerbaycan, Belarus, Ermenistan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Moldova, Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Ukrayna olmak üzere 12 ülkeyi kapsıyor.
     Toplantının açılış konuşmasını yapan SPK Başkanı Vedat Akgiray, ortaya çıkan zorluklar ve imkanlarla birlikte global sermaye piyasalarının artan etkileri de dikkate alınarak, Avrasya ülkelerinden temsilcilerin İstanbul'da toplandığını dile getirdi.
     SPK'nın İMKB ile birlikte OECD'nin sermaye piyasalarının gelişimi için yürüttüğü kurumsal yönetim faaliyetlerini desteklediğini vurgulayan Akgiray, Avrasya Grubu'nun toplantısında tartışılan politika tavsiyelerinin gelişmekte olan ülkelerde kurumsal yönetimin katkısına dikkati çektiğini anlattı.
    
     -"İlk öncelik 'düzenleyici otoritelerin güçlendirilmesi"-
    
     Bölge sermaye piyasaları otoriteleri ile borsalarının üst düzey temsilcileri ve diğer sermaye piyasası katılımcıları raporda yer alan kurumsal yönetim ve sermaye piyasalarının gelişimi için önem arz eden beş önceliği tartışarak gelecekte hangi adımların atılabileceğini kararlaştırdı. Bu öncelikler raporda şöyle sıralandı:
     "Düzenleyici otoritelerin kapasite ve bağımsızlıklarının güçlendirilmesi
     Borsaların teknik altyapılarının güçlendirilmesi
     Finansal ve finansal olmayan kamuyu aydınlatma uygulamalarında uluslararası standartların yakalanması
     Etkili ve profesyonel şirket yönetim kurullarının oluşturulması
     Sermaye piyasalarının gelişimini desteklemek amacıyla kamu iktisadi teşebbüslerinin ulusal borsalar kanalı ile halka açılması"
     Katılımcılar ayrıca sermaye piyasalarının büyüklüğü, gelişme düzeyi ve hukuki altyapıları gibi ülkelerin kendilerine özgü koşullarını da dikkate alarak, yerel düzeydeki öncelikleri de görüştü. Tartışmaların sonucu olarak, ülkelere özgü stratejiler ve öncelikler belirlenmesi ve grubun bundan sonraki çalışmasının bu doğrultuda devam etmesi konusunda mutabakata varıldı.
    
    
    

Bu haberi 89 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir