Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği Başkanı Hikmet Eren: -"TANAP, bölge için dev bir enerji…

  • Yazı boyutu
Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği Başkanı Hikmet Eren:
  -"TANAP,  bölge için dev bir enerji…

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği Başkanı Hikmet Eren: -"TANAP, bölge için dev bir enerji yatırımıdır"

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği Başkanı Hikmet Eren, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'nin (TANAP) bölge için dev bir enerji yatırımı olduğunu bildirdi.
     Eren, yaptığı yazılı açıklamada, Azerbaycan'ın 2018 yılına kadar enerji alanında Türkiye'ye büyük katkılar sağlayacağını belirterek, projenin Türkiye ve Avrupa'nın doğal gaz arzına, Azerbaycan Şah Deniz-2 Sahası ve ilave kaynaklardan doğal gaz tedariği ile büyük katkı sağlayacağını ifade etti.
     Toplamda 10 milyar dolarlık yatırım maliyeti bulunan projenin inşasına 2014 sonunda başlanacağına dikkati çeken Eren, projenin ilk aşamasının 2018 yılında hazır olmasının planlandığını bildirdi.
     Eren, TANAP'ın bölge için dev bir enerji yatırımı olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
     "Proje, bir taraftan Türkiye ve Avrupa için arz güvenliğini desteklerken, diğer yandan Azerbaycan'ın sahip olduğu doğal gaz kaynaklarının yeni pazarlara ulaştırılması gibi büyük kazanımları da beraberinde getirecektir. Bu proje ile ülkeler arası ilişkilerin geliştirilmesi sağlanacak, bölgeler arası geçiş noktasında bulunan Türkiye'nin konumunun önemi artacaktır. Türkiye doğal gaz piyasasının arz güvenliğine önemli etkisi olacak proje ile kriz dönemlerinde meydana gelecek gaz sıkıntısının aşılmasına da büyük katkı sağlanacaktır.
     Proje ile ciddi oranda iş imkanı sağlanacak. Uluslararası alanda piyasaların Türkiye'ye karşı güveninin artması sağlanacaktır. Proje ile yurtiçi ve yurtdışı sermayenin ülkemize çekilmesi sağlanacak ve kredi kuruluşlarının Türkiye'ye yatırım yapmaları konusunda iyi bir örnek teşkil edecektir."
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir