Avokado için erken hasat uyarısı -Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Arslan: -"Alanya…

  • Yazı boyutu
Avokado için erken hasat uyarısı
  -Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Arslan:
  -"Alanya…

Avokado için erken hasat uyarısı -Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Arslan: -"Alanya Türkiye avokado üretiminin yüzde 70'ini karşılıyor" -"Belirlenen tarihlerden önce yapılan hasat, olgunlaşma döneminde ürüne zarar verecektir"

Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Arslan, Alanya'nın Türkiye'deki avokado üretiminin yüzde 70'ini karşıladığını belirterek, avokadonun çeşitlerine göre hasat dönemlerine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.
     Arslan, Alanya Hal Müdürü Halit Parlayüksel, Pazarcılar Odası Başkanı Bekir Akış ve Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu'nun katılımıyla Alanya Hal Müdürlüğü'nde düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Alanya'da yetiştirilen avokado çeşitlerine göre hasat dönemine dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.
     Alanya'da 200 ton avokado üretildiğini dile getiren Arslan, "Alanya Türkiye avokado üretiminin yüzde 70'ini karşılıyor. Alanya'daki avokado üretim alanı iki yıl içinde bin dönüm arttı" diye konuştu.
     Avokadonun çeşitlerine göre 1 Eylül'de tik, 15 Ekim'de zutano ve beykim, 15 Aralık'ta fuerte, 1 Ocak'ta pinkerton, 15 Mart'ta da hass ve wurtz türlerinin hasadının yapılması gerektiğini belirten Arslan, "Belirlenen tarihlerden önce yapılan hasat, olgunlaşma döneminde ürüne zarar verecektir. Yağ oranı düşük, aroması tamamlanmayan ve lezzeti kıvamına gelmeyen avokado, tüketici tarafından yanlış anlaşılabiliyor. Buna izin vermememiz gerekiyor" dedi.
     Alanya'da yaklaşık bin 500 kişinin ticari olarak avokado üreticisi bulunduğuna işaret eden Arslan, tüketici memnuniyetinin ilk sırada tutulması gerektiğini kaydetti.
     Akdeniz ikliminde yetişen avokado üretiminde bilinçli bir üretim planının olmamasından yakınan Arslan, bu işin profesyonelce öğrenilmesi gerektiğini bildirdi. Avokadonun bilinçli üretilmesi, tanıtılması ve daha fazla pazarlanması için etkin projeler üretilmesini isteyen Arslan, "7 vitamin 14 minarelin olduğu avokado kalp ve damar hastalıklarında, diş sağlığında parfümeride, güzellik sektöründe kullanılıyor. İnsan vücudundaki hücreleri yenilediği için yaşlanmaları da önlüyor" dedi.
    
    
    

Bu haberi 166 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir