AveaLabs'in deprem uygulaması 4 ayda 9 bin kişiye ulaştı

  • Yazı boyutu
AveaLabs'in deprem uygulaması 4 ayda 9 bin kişiye ulaştı

AveaLabs'in deprem uygulaması 4 ayda 9 bin kişiye ulaştı

AveaLabs'te geliştirilen ve dünyada bir ilke imza atan, deprem sonrası kullanıcısının hayatını kurtarmaya odaklı "Orada kimse var mı-" mobil uygulamasını indiren kişi sayısı, 4 ayda 9 bine ulaştı.
     Avea'dan yapılan açıklamaya göre, Google Play'den ücretsiz olarak indirilebilen uygulama olası bir deprem anında arama kurtarma ekiplerinin, enkaz altında kalan kişinin yerini anında tespit ederek, kurtarma çalışmalarını hiç vakit kaybetmeden başlatmasına katkı sağlıyor. Aynı süre zarfında daha çok insana ulaşılarak, daha fazla hayatın kurtarılmasına ve enkaz altındaki kişinin kurtulma umudunu kaybetmeyerek hayata bağlanmasında da önemli rol oynuyor. Sosyal medya ile entegrasyonu da sağlanan uygulamayla kullanıcıların deprem durumunda iyi olduklarına dair gönderdikleri mesajlar eş zamanlı olarak Facebook ve Twitter hesapları üzerinden de görülebiliyor.
     Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, açıklamada yer verilen değerlendirmesinde, şunları ifade etti:
     "17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin üzerinden tam 14 yıl geçti ancak acısı hala taze. Yine aynı şekilde geçtiğimiz yıl Van'da yaşadığımız deprem de yüreğimizde büyük yaralar açtı. Böylesi acıların bir daha hiç yaşanmaması dileğiyle yaptığımız bu uygulamayı tüm Türkiye'ye hediye ediyoruz. Android uygulama dünyasından kolaylıkla indirilebilen 'Orada Kimse var mı-' mobil uygulaması hayat kurtaran bir uygulama. Sadece Türkiye'deki kullanıcılara değil tüm dünyaya hediye ettiğimiz bu uygulamayı umuyoruz ki kimse kullanmak zorunda kalmaz."
    
     -"Orada kimse var mı-" uygulaması-
    
     Eğer kullanıcıya zarar verebilecek bir deprem meydana gelmiş ise uygulama kullanıcıya, güvende olup olmadığına dair onay isteyen bir SMS gönderiyor. Uygulama; kullanıcıdan onay alamadığı takdirde, kişinin enkaz altında olduğu sonucuna vararak, alarm durumuna geçiyor. Çıkardığı sesler ve -varsa- yakıp söndürdüğü telefon flaşı ile kurtarma ekiplerine yardımcı olan uygulama, kullanıcının daha önceden tanımladığı acil durumda haber verilecek kişiye de, o an bulunulan koordinatları SMS yolu ile bildiriyor. Kullanıcı yakın zamanda olmuş depremleri harita üzerinde, konum, saat ve büyüklük gibi detayları, kolaylıkla görebiliyor. Uygulama, oluşan depremler hakkında kullanıcıyı bilgilendirmek için bildirim mesajları gönderirken, kullanıcı bilgi almak istediği depremleri konum ve büyüklük parametrelerine bağlı olarak da filtreleyebiliyor.
     Uygulama; alarm durumunda bataryayı idareli kullanmak için otomatik önlemleri alıyor. Telefon bataryasının idareli kullanılması amacıyla alarmın sürekli çalarak bataryayı bitirmesi yerine, 15'er dakikalık aralar ile 1 dakika boyunca çalması sağlanıyor. Diğer bir önlem ise; baştan tercih edilmesi durumunda, telefon enerjisinin tümüyle alarm modunda kullanılması üzere diğer fonksiyonlarının "uçak modu"na geçirilmesi. Böylece bataryanın maksimum verimle kullanılması garanti altına alınıyor. Tüm bunların yanı sıra uygulama, deprem anında ve sonrasında yapılması gereken bilgilerin bulunduğu bir kısım da içeriyor.
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir