Avea ve MIT'nin "Akıl ve Eli" İstanbul'da buluştu -Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür…

  • Yazı boyutu
Avea ve MIT'nin "Akıl ve Eli" İstanbul'da buluştu
     -Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür…

Avea ve MIT'nin "Akıl ve Eli" İstanbul'da buluştu -Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Şahin: -"3 ay gibi kısa bir süre içiresinde, MIT laboratuvarlarında Avea için toplam 10 proje üretildi" -"Avea-MIT işbirliği kapsamında geliştirilen projeler, müzik, sosyal paylaşım, takvim&planlama, kültür-sanat, eğlence kategorilerinin yanı sıra lokasyon bazlı uygulamalar adı altında 'geleceğe teknoloji üretme' amacıyla oluşturuluyor" -"MIT işbirliğimizi kurumsal müşterilerimize bu ilk adımla açarken, 'gelin aklımız sizin ortak aklınız olsun, Avea olarak işlerinize elverelim' diyoruz"

Avea ile Massachusetts Institute of Technology (MIT), Boston-İstanbul arasında nisan ayında kurdukları teknoloji köprüsünden, çift yönlü bilgi ve deneyim akışı başladı.
     Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin'in ev sahipliğinde MIT direktörlerinin katılımıyla düzenlenen basın toplantısına yapılan işbirliğini daha da pekiştirmek için İstanbul'a gelen MIT Media Lab Direktörü Andrew Lippman ve MIT Mobile Experience Lab Direktörü Federico Casalegno'da katılarak, yapılan ortak çalışmalar ve MIT'nin en büyük laboratuvarı Media Lab'in yanı sıra MIT Mobile Experience Lab'in üzerinde çalıştığı projeler hakkında bilgi verildi.
     Şahin, toplantıda, Avea-MIT işbirliğiyle kurulan teknoloji köprüsü ile Türk insanına gelişime giden yolları açtıklarını belirterek, yaklaşık 3 ay önce Avea'nın sınırları aşan hedefleri için MIT'nin merkezi Boston'da olduklarını anımsattı.
     Amaçlarının teknolojiyi koşturan, geliştiren filmlere konu olan buluşlara imza atan bilim, mühendislik ve ekonomi konularındaki başarılarıyla tanınan, dünyanın en iyi teknik üniversitesi ile uzun soluklu bir işbirliğine imza atmak olduğuna işaret eden Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Amacımıza da ulaştık. Avea, MIT ile 'Ar-Ge kardeşliği' yaptı. Ve o gün, Avea ile MIT arasında bir 'teknoloji köprüsü' kurduk. Hedefimizi ise MIT'nin sahip olduğu bilgi birikimi ve deneyimi Türkiye'ye aktararak, yeni değerler yaratmak olarak belirledik. Bu işbirliğinin sadece bizim için değil Avea nezdinde, Türkiye için de farklı pencereler açmasını istediğimiz için, 'imza attık bitti' demedik.
     İşbirliğimiz ile Avea ve Türkiye için daha fazla ne değer yaratırız üzerine düşünmekten vazgeçmedik. 3 ay önce bu işbirliğine imza atarak kurduğumuz 'Teknoloji Köprüsü'nden ilk önce biz geçerek çift yönlü olmasını isteğimiz trafiği açmıştık. Şimdi de MIT'nin değerli direktörleri İstanbul'a geldi. Böylesine değerli bilim insanlarını Avea olarak İstanbul'da ağırlamaktan ve sizlerle bir araya getirmekten dolayı mutluyuz. Bu, devamı için yolu açan bir başlangıç..."
     Şahin, MIT ile 3 ay gibi kısa bir süre içeresinde, MIT laboratuvarlarında Avea için toplam 10 proje üretildiğini dile getirerek, bu projelerin arasında müzik, sosyal paylaşım ve takvim&planlama gibi kategorilerde yer alan projelerin uygulaması üzerinde çalışıldığını kaydetti.
     Avea-MIT işbirliği kapsamında geliştirilen projelerin, müzik, sosyal paylaşım, takvim&planlama, kültür-sanat, eğlence kategorilerinin yanı sıra lokasyon bazlı uygulamalar adı altında "geleceğe teknoloji üretme" amacıyla oluşturulduğunu ifade eden Şahin, tüm bu mobil uygulama projelerinin, tamamen günlük hayatı kolaylaştırmak amacıyla tasarlandığını anlattı.
    
     -Kurumsal müşterilerle işbirliği-
    
     Şahin, MIT Mobile Experience Lab'deki "Design without Boundaries" araştırma dersine Eylül ayında 2. ders döneminde de sponsorluklarının devam edeceğini belirterek, şunları kaydetti:
     "Avea olarak biz bu ateşe odun atmaya devam edeceğiz ve bu ateş de yolumuzu hiç olmadığı kadar aydınlatacak. Türkiye'nin en genç GSM şirketi olarak kendimizi hiçbir zaman 100 metre koşucusu olarak konumlandırmadık. Biz Avea'yı, her zaman bir 'Maraton' koşucusu olarak gördük. Tüm yatırımlarımızı ve işbirliklerimizi de bu doğrultuda geliştirdik. Avea olarak, MIT işbirliğimizi de bu mantıkla değerlendiriyor ve birlikte sürekli yeni projelere el vermek amacı ile hareket ediyoruz.
     Çünkü işbirliğimizle MIT'nin çalışma ilkelerini, araştırma modellerini ve geleceğe bakış açısını Avea nezdinde Türkiye'ye taşıyacak bir aşı rolünü üstlendik. Dünyanın Ar-Ge üssünden, Türkiye'nin Ar-Ge üssüne yapılan bu ziyaret bilişim sektörü için bu anlamda ayrı bir önem taşıyor. Evet, bizce bu aşı tuttu ve ilk meyvelerini de vermeye başladı."
     Boston-Ümraniye arasındaki geliş ve gidişlerin önümüzdeki dönemde daha da yoğunlaşacağını belirten Şahin,teknoloji köprüsündeki bu akışın hep olacağını ve hep çift yönlü akacağını söyledi.
     Şahin, artık MIT işbirliklerini kurumsal müşterilere de açtıklarını bildirerek, "Bu bizim için bir ilk adım niteliği taşıyacak. MIT'nin 1861'den günümüze uzanan köklü geçmişinde sloganı ve logosuna ilham veren düstur; 'Mens et Manus' yani Latince 'akıl ve el'dir. Tıpkı MIT kültüründe olduğu gibi biz de MIT işbirliğimizi kurumsal müşterilerimize bu ilk adımla açarken, 'gelin aklımız sizin ortak aklınız olsun, Avea olarak işlerinize elverelim' diyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını dinleyerek Avea'nın Ar-Ge çalışmalarını onların hizmetine sunuyor, ihtiyaçları doğrultusunda şekillendiriyoruz. Çünkü bize göre teknolojideki en büyük patron her zaman 'insan'..." diye konuştu
    
     -"Avea ile kurduğumuz bu işbirliğinde zoru başardık"-
    
     MIT Mobile Experience Lab Direktörü Federico Casalegno ise sözlerine Avea'yı İstanbul' benzeterek başlayarak, "Avea da İstanbul gibi yaratıcı" dedi.
     MIT Mobile Experience Lab'de yeni ve daha kaliteli bir yaşam için çalıştıklarını ifade eden Casalegno, gelecek teknolojileri konusunda araştırmalar gerçekleştirdiklerini söyledi.
     Casalegno, teknoloji kadar sosyal çevrenin, ihtiyaçların doğru anlaşılmasının önem taşıdığına değinerek, bu bağlamda Avea ile gerçekleşen işbirliğinin gerçek ve doğru bir işbirliği olduğunu belirtti.
     Casalegno, "3 ay gibi kısa bir süre olmasına rağmen şimdiden çok verimli bir işbirliği içerisinde çalışmalarımız yürütüyoruz. Kimi projelerde prototip aşamasına dahi geldik. Karşılıklı ilham veren ve multidisipliner bir işbirliğimiz var. İlk defa bir özel şirketle bu denli verimli ve yaratıcı bir işbirliğine gittik. Bir üniversite ile özel bir şirketin bir araya gelmesi zordur. Avea ile kurduğumuz bu işbirliğinde zoru başardık, iki kurum gerçek bir işbirliği içinde çalışıyor. Ama en önemlisi Avea'daki taze ve yenilikçi zihinler, sınırları ve yaratıcılığımızı zorluyor ve açıyor" diye konuştu.
    
     -"İstanbul'u daha dijital bir şehir yapacağız"-
    
     MIT Media Lab Direktörü Andrew Lippman da, Avea ile gerçekleştirilen işbirliğini değerlendirirken, geleceğin anahtarının araştırma ve buluşlar olduğunu söyledi.
     MIT Media Lab'te yaptıkları çalışmanın dünyayı teknoloji kullanımıyla daha yaşanası bir yer kılma amacı taşıdığını belirten Lippman bu anlamda, Avea ile yapılan işbirliğinin çok büyük önem taşıdığını kaydetti.
     Lippman, "Medya ve iletişim araçları dijitalleşiyor. İnsanlar teknoloji ile büyüyor. Teknolojiyi insanlara sunarak daha iyi bir dünya geliştireceğiz. Toplum 50 yıl önceki gibi durağan değil. Mobil değişim, dönüşüm, evrim içinde. Şirket ve üniversiteler buna yardımcı oluyor. 7-8 yıl öncesinde taksilerin nerede olduğunu bilemezken her şeyin nerede olduğunu bildiğimiz yaşamın daha çok dijitalleştiği bir hayata doğru ilerliyoruz. MIT olarak geliştirdiğimiz teknolojilerle insanların hayatlarına yön verip onların bir parçası haline geliyoruz. Avea ile yaptığımız işbirliği de bu amaca hizmet ediyor. Avea ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği kapsamındaki projelerle İstanbul'u daha dijital bir şehir yapacağız" diye konuştu.
     MIT Media Lab Direktörü Dr. Andrew Lippman ve MIT Mobile Experience Lab Direktörü Federico Casalegno basın toplantısının ardından Avea Labs İnovasyon Günleri kapsamında düzenlenen "Mobil Dünyada Yükselen Konseptler" konferansına konuşmacı olarak katılarak, katılımcılara mobil dünyadaki trendler ile MIT Media Lab'in yürüttüğü projeler hakkında da bilgi verdiler.
    
    
    

Bu haberi 99 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir