Avea ve FC Barcelona'dan önemli işbirliği

  • Yazı boyutu
Avea ve FC Barcelona'dan önemli işbirliği

Barcelona alt yapı eğitmenleri gözetiminde "FCBEscola Camp Avea" adıyla düzenlenecek organizasyonda geleceğin futbol yıldıkları seçilecek

İspanya'nın alt yapısıyla ünlü futbol kulübü FC Barcelona ile Avea arasındaki işbirliği sayesinde Türkiye'de geleceğin futbol yıldızları belirlenmeye çalışılacak.
     "FCBEscola Camp Avea" adıyla gerçekleştirilecek organizasyonun tanıtım toplantısı, Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, FCBEscola Direktörü Xevi Marce, FC Barcelona'nın eski yıldız oyuncularından Josep Moratalla ve Türkiye Okul Sporları Federasyonu (TOSF) Projeler Koordinatörü Erkut Tutkun'un katılımıyla Çırağan Sarayı'nda düzenlendi.
     Dünyanın bir çok yerinde ücretli olarak düzenlenen "FCBEscola" futbol kampının Avea ile TOSF'nin'nın desteğiyle Türkiye'de hizmet vereceği ve ücretsiz olacağı aktarılırken, 11-13 Haziran tarihleri arasında Van'da, 15-16 Haziran tarihleri arasında İzmir'de, 18-20 Haziran tarihleri arasında da İstanbul'da iki ayrı noktada seçmelerin yapılacağı belirtildi.
     9-14 yaş grubu adayların katılabileceği seçmeler sonucunda belirlenecek 240 genç sporcunun, FC Barcelona alt yapı eğitmenlerinin de gözetiminde İstanbul'da 9-13 Temmuz ile 12-16 Kasım tarihlerinde iki ayrı eğitim dönemi geçirecekleri ifade edildi.
    
     -Şahin: "Türk gençleri için fırsat eşitliğidir"-
    
     Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, geçen yıl "Türkiye'nin Minikleri, Dünyanın Yıldızları" projesi kapsamında 18 sporcuyu FC Barcelona tesislerine eğitime götürdüklerini hatırlatırken, çok daha fazla genç sporcuya ulaşabilme adına bu kez "FCBEscola" kampını Türkiye'ye getirdiklerini söyledi.
     Dünyanın en iyi takımı olarak nitelendirdiği FC Barcelona ile işbirliği içinde olduklarını vurgulayan Şahin, "Bu işbirliği ile Türkiye'de spor kampı anlayışına zenginlik ve farklı bir bakış açısı kazandırmayı hedefliyoruz. Bilimsel ve başarısı kanıtlanmış yöntemlerin Türk futbolu için yepyeni bir soluk getireceğine inancımız tam. Bu, Türk gençlerine sağlanan bir fırsat eşitliğidir. Bu fırsatı gençlerimizin kaçırmamalarını istiyorum" diye konuştu.
     Kamp çalışmaları sırasında tüm sporcuların masraflarının Avea tarafından karşılanacağına dikkati çeken Şahin, seçmelerin yapılacağı kentler içinde Van'a pozitif ayrımcılık yaptıklarını aktararak, "Geçtiğimiz yıl yaşanan deprem sonrası, Van'daki gençlerimizin hayallerini gerçekleştirmeyi önceliğimiz olarak görerek, seçme yapacağımız iller arasına dahil ettik. Bu çerçevede ilk seçmelerimizi de yine orada yapacağız" dedi.
     TOSF Projeler Koordinatörü Erkut Tutkun ise, okul çocuklarına yönelik uluslararası bir projenin gerçekleştirileceğini vurgulayarak, "Biz federasyon olarak 44 bin okul ve 17 milyon öğrenciye hitap ediyoruz. Bu kitle üzerinde yapılacak değerlendirmelerle yetenekli sporcuların bulunması tesadüf olmayacaktır" ifadelerini kullandı.
     Tutkun, adayların başvuruları için federasyonlarının internet sitesinde bir link bulunduğunu da aktardı.
    
     -Marce: "Türk futbolcular İspanya'ya hızlı adapte oldu"-
    
     Toplantıda, FCBEscola Direktörü Xevi Marce ve FC Barcelona'nın eski yıldız oyuncularından Josep Moratalla ise organizasyonlarının İspanya'da ve dünyanın çeşitli ülkelerinde yaptığı çalışmalara değinip, Türkiye'de gerçekleşecek kamp hakkında bilgi verdiler.
     Xevi Marce, İspanya'da forma giyen Türk futbolcu sayısının bir anda yükseldiği yönündeki bir soru üzerine, "Türk futbolcular zeki, akıllı, futbolu seven ve becerikli sporcular. Kendilerinin tercih edilmelerinde bunlar belirleyici etken ve bunun pek çok örneği var. Türk futbolcular İspanya'ya hızlı bir şekilde adapte oldular" cevabını verdi.
     Bugüne kadar dünya genelinde 4 bin çocuğun FCBEscola kamplarında eğitim aldığını da dile getiren Marce, "Türkiye'de de Avea ile daha fazla çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda da uzun soluklu olacak bir işbirliği modeli planladık. Gerçekleştirdiğimiz bu projede, FC Barcelona Futbol Kulübü'nün resmi eğitim programı uygulanacak" şeklinde konuştu.
     Toplantının sonunda, Coşkun Şahin, Xevi Marce, Josep Moratalla ve Erkut Tutkun, geçen yıl Barcelona'ya eğitime giden sporculardan 4'üyle birlikte basın mensuplarına poz verdiler.


Bu haberi 243 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir