Avea Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dehşan Ertürk: -"Avea'nın aylık geliri 300…

  • Yazı boyutu
Avea Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dehşan Ertürk:
     -"Avea'nın aylık geliri 300…

Avea Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dehşan Ertürk: -"Avea'nın aylık geliri 300 milyon liraya ulaştı" -"Avea Pazarlama Okulu'nda 3 sınıf olacak. Şu ana kadar Mayıs ve Haziran 2012 döneminde 2 sınıf açtık ve bu sınıflardan 47 kişi mezun oldu" -"Pazarlama gün geçtikçe daha az power point, daha fazla excel olmaya başladı" -"Akıllı telefonlarda 2 seviye öne çıkıyor. Birisi 350-450 lira arası telefonlar, insanların giriş seviyesinde 'akıllı telefon almam lazım' dedikleri seviye. Pazardaki satışların neredeyse yüzde 45-50'si bu seviyede" -"Bir de premium telefonlar, bin 250 liranın üzerindeki telefonlar. Yani akıllı telefon satışları kutuplaştı"

Avea, yeni nesil pazarlama yaklaşımını teori ve pratikte birleştiren Avea Pazarlama Okulu projesini hayata geçirdi. Avea çalışanları ile üniversite öğrencilerini aynı çatı altında buluşturan Avea Pazarlama Okulu'nda pazarlamanın detayları aktarılacak, katılımcıların sıradışı projeleri hayat bulacak.
     Avea Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dehşan Ertürk, Pazarlama Okulu'nun tanıtımı dolayısıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, şirketin aylık gelirinin 300 milyon liraya ulaştığını belirtti.
     Bu gelirin pazarlama birimi tarafından günlük yönetilen bir gelir haline geldiğini söyleyen Ertük, Avea'nın pazarlama departmanında şu anda 132 kişinin çalıştığını vurguladı.
     Kendilerine "süperman"ler gerektiğini söyleyen Ertürk, bir program ortaya koyarak, çok yönlü ve pazarlamanın farklı disiplinleriyle ilgili fikir ve bilgi sahibi bir nesil yetiştirmeyi istediklerini aktardı.
     Ertürk, sözlerine şöyle devam etti:
     "Avea Pazarlama Okulu'nun ortaya çıkmasındaki temel hikaye bu. Şirketlerde pazarlama okullarını görüyoruz. Bizimkinin farkı, en temelinde gerçek bir laboratuvar ortamı sunmamız. Bu şu demek; belli bir müşteri gurubunun yönetimini eğitim alan gruba verebiliyoruz. Onların fikirlerinin hayata geçmesine fırsat veriyoruz.
     İkinci fark da şu; pazarlamanın yapıldığı çok iyi şirketlerden yöneticiler bu programa katılıp tecrübelerini paylaşıyor. Üçüncüsü ise, bu gibi programlarda insanlar anlatılanlar kadar, birbirleriyle çalışmaktan da bir şeyler öğreniyor. Biz bu programın ilkini bitirdiğimizde, beraber çalışma kültürünü öğrenen arkadaşlarımız günlük hayatlarında da beraber bir şeyler yapmaya başlıyorlar ve aslında operasyonel modelde olmayan çalışma şekilleri ortaya çıkıyor."
    
     -"NBA sponsorluğu devam edecek"-
    
     Avea Pazarlama Okulu'nda 3 sınıf olacağını anlatan Ertürk, şu ana kadar Mayıs ve Haziran 2012 döneminde 2 sınıf açtıklarını, bu sınıflardan 47 kişinin mezun olduğunu söyledi. Avea olarak yılda 30 reklam filmi çektiklerini belirten Ertürk, müşteriye doğrudan erişmek için haftada 150 yeni kampanyaya ilave olarak, haftada otomatik olarak çalışan 100'e yakın kampanya yaptıklarını ifade etti.
     Bu programda eğitim alanlara kurum bünyesinde çalışmak gibi taahhütler koymadıklarını vurgulayan Ertürk, programa katılımın ücretsiz olduğunu dile getirdi. Ertürk, pazarlamanın gün geçtikçe daha az power point, daha fazla excel olmaya başladığını kaydetti.
     "Avealı olmayanlara iyi davranın" ile başladıkları "fasulye karakteri" ve Ata Demirer'li "Avea çalışıyor" temalı reklamlarını anımsatan Ertürk, 2013'te de aynı temalı reklamlara devam edeceklerini anlattı.
     Reklamlarında yeni bir yüz planlamadıklarını, NBA sponsorluğuna da devam edeceklerini söyleyen Ertürk, 2012'de çıkardıkları inTouch'ların kısa sürede bittiğini, bir ara ürün yetiştiremediklerini ve inTouch'ın devamının geleceğini dile getirdi.
     Akıllı telefonlarda 2 seviyenin öne çıktığını anlatan Ertürk, "Birisi 350-450 lira arası telefonlar, insanların giriş seviyesinde akıllı telefon almam lazım dedikleri seviye. Pazardaki satışların neredeyse yüzde 45-50'si bu seviyede. Bir de pirimium telefonlar, bin 250 liranın üzerindeki telefonlar. Yani akıllı telefon satışları kutuplaştı. Bizim akıllı telefon stratejimiz daha giriş seviyesi" diye konuştu.
     Avea İnsan Kaynakları Kıdemli Direktörü Bahattin Aydın ise, programa şimdiye kadar yaklaşık 100 öğrencinin katıldığını söyledi. Aydın, katılımcıların 3'te birinin öğrencilerden, 3'te birinin Avea'nın pazarlama biriminden, diğer 3'te birinin ise Avea'nın diğer birimlerinde çalışanlardan oluştuğunu aktardı.
    
     -Avea Pazarlama Okulu-
    
     Avea Pazarlama Okulu, pazarlama alanında uzmanlaşmak isteyen üniversite öğrencileri ile Avea çalışanlarını aynı platformda bir araya getiriyor.
     Pazarlamaya ilişkin teorik bilgilerin pratik uygulamalar ile buluştuğu platformun eğitmen kadrosu, 13 Avea yöneticisi ve 4 dış eğitmenden oluşuyor, pazarlama dünyasından yaklaşık 20 profesyonel isim de konuk konuşmacı olarak bilgi ve tecrübelerini aktarıyor.
     "Başlangıç Noktası", "Merkez Noktası" ve "Hareket Noktası" olmak üzere üç farklı seviyedeki üç sınıftan ve toplam 200 saatlik içerikten oluşan Avea Pazarlama Okulu'nun 1. seviyesi; GSM sektöründe 12 ayın altında pazarlama deneyimi olan pazarlama çalışanları, pazarlama departmanı ile yakın çalışan ve pazarlama bakış açısına sahip olması hedeflenen departmanların çalışanları ve AveaMasters programını başarıyla tamamlamış yetenekli üniversite öğrencilerinden oluşuyor.
     Avea Pazarlama Okulu'nun 2. seviyesi GSM sektöründeki pazarlama deneyimi 1-3 yıl arasında olan pazarlama departmanı çalışanlarını, 3. seviyesi ise yöneticiler ve pazarlama departmanı çalışanı olan 1 ve 2. sınıf mezunlarını bir araya getiriyor.
     Avea Pazarlama Okulu'nda; genel pazarlama nosyonu, pazarlama fonksiyonlarında yetkinlik ve tecrübe kazanma, liderlerden vizyon ve fikir alma seansları ve spesifik uygulamalara yönelik konular işlenecek.
     Avea Pazarlama Okulu'ndan çıkan yaratıcı fikirler, Avea'da hayata geçerek müşteriler ile buluşuyor, programın içeriğinde öne çıkan uygulamaların başında ise 2. sınıflara özel olarak tasarlanan simülasyon uygulaması geliyor. Katılımcılara eğitim süresi boyunca sanal ortamda rekabet ettikleri bir platform sunan uygulamanın içeriği, pazarlama süreçlerinin tamamını kapsıyor.
    
    
    

Bu haberi 133 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir