Avea'nın üçüncü çeyrek değerlendirmesi -Avea Üst Yöneticisi (CEO) Erkan Akdemir:(2)…

  • Yazı boyutu
Avea'nın üçüncü çeyrek değerlendirmesi
     -Avea Üst Yöneticisi (CEO) Erkan Akdemir:(2)…

Avea'nın üçüncü çeyrek değerlendirmesi -Avea Üst Yöneticisi (CEO) Erkan Akdemir:(2) -"(Türkiye'de hem ekonomik büyüme yaşanıyor hem de genç nüfusu var) diyoruz. Ama ona uygun bir mobil telefon kullanımı yok. 3-4 sene içinde 100 milyonluk bir abone sayısını görürsek şaşırmayalım" -"(Numara taşıma rakamları) 2012 yılında Avea'nın 420 bin net abone kazanımı var. Diğer operatörün 230 bin net kazanımı, diğerinin ise 650 bin abone kaybı bulunuyor"

Avea Üst Yöneticisi Erkan Akdemir, Türkiye'de hem ekonomik büyüme yaşandığını hem de genç nüfusun bulunduğunu belirterek, "Ama ona uygun bir mobil telefon kullanımı yok. 3-4 sene içinde 100 milyonluk bir abone sayısını görürsek şaşırmayalım" dedi.
     Avea'nın üçüncü çeyrek değerlendirmesinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Akdemir, yatırım rakamlarına ilişkin bir soruya, "Yatırımları kısarak karlılığı arttırmak gibi bir niyetimiz yok. Toplam gelirlerimiz içerisinde baktığınızda Avea'nın son 2-3 yıllık döneminde sektör ortalamasının neredeyse 2 katı büyüklüğünde bir gelir yatırıma doğru gidiyor. Geçen seneki oran yüzde 25 seviyesinde gelir yatırıma dönmüş. Yıl sonu rakamları daha net bir tablo ortaya çıkaracaktır" karşılığını verdi.
     Türkiye'de abone sayısının doygunluğa ulaşıp ulaşmadığına ilişkin soruya da Akdemir, "2008 ve 2009'dan itibaren toplam sektördeki abone tabanlı büyüme ve penetrasyondaki artış yavaşladı. Benzer ülkelerle kıyasladığınızda bu büyümenin daha da artmasını bekliyoruz. 'Türkiye'de hem ekonomik büyüme yaşanıyor hem de genç nüfusu var' diyoruz. Ama ona uygun bir mobil telefon kullanımı yok. Yüzde 100'ler civarında olması bekleniyor. 3-4 sene içinde 100 milyonluk bir abone sayısını görürsek şaşırmayalım" diye konuştu.
     Akdemir, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) baz istasyonu ölçüm raporunu geç gönderen operatörlere verdiği cezaya ilişkin soru üzerine, "Burada bilgi göndermeme, saklama olamaz. Burada farklı yorumlar söz konusu olabilir. Tabii istenmeyen cezalar da olabilir" dedi.
    
     -"Akıllı telefonda büyüme yüzde 30'ların üzerinde"-
    
     Akıllı telefondaki büyümeye ilişkin soruya da, toplam telefon satışlarında bir büyüme bulunmadığını, ancak akıllı telefonda büyümenin yüzde 30'ların üzerinde olduğu yanıtını veren Akdemir, bu trendin devam edeceğini ifade etti.
     "Bu alanda da ciddi yatırımlar yapıyoruz" diyen Akdemir, mobil internet tarafının çok hızlı büyüdüğünü hatırlattı.
     Akdemir, "Tayfun Acarer, bu konuda son derece haklı, alt yapı yatırımlarımızı hem artırıp hem de yaygınlaştırıyoruz. Trafik kullanımı çok yaygın. Hızlı 3G ötesinde bir internet deneyimimiz var. Gördüğünüz gibi mobil internet ve 3G yatırımlarımız geçen seneye göre çok daha hızlı" diye konuştu.
     Akdemir, güvenlik butonu uygulamasına ilişkin soruya da şu cevabı verdi:
     "Güvenlik butonu projesi bizim için yenilikçi bir projedir. Sosyal sorumluluk projesi önemli bir açığı kapatıyor. Akıllı telefonlar tarafından kullanılmasını biz geliştirdik. Bunun gelecekteki çalışması Türkiye'de özellikle mobil telefondaki penetrasyonun artması için yatırımlarımız devam ediyor. Ar-Ge'deki kapasitemizi kullanarak geliştirdiğimiz bir proje."
     Akdemir, "Baz istasyonlarının en ulaşılamayan noktaya kadar ulaştırılması çalışmasına ilişkin neden 3 operatör bir araya gelemiyor-" sorusu üzerine de, "Ulaştırma Bakanımızın olduğu panelde anlaşma yapıldı. Daha sonraki dönemde bir politika değişikliği oldu. Büyük bir ihtimalle tek bir operatörün yapıp diğer operatörlerin kullanımına açılması konuşuluyor" dedi.
     Bu arada, 2012 yılı üçüncü çeyreğinde 200 bin aboneye ulaştıklarını anımsatan Akdemir, numara taşıma rakamlarına ilişkin soruya da "2012 yılında Avea'nın 420 bin net abone kazanımı var. Diğer operatörün 230 bin net kazanımı, diğerinin ise 650 bin abone kaybı bulunuyor" yanıtını verdi.
    
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 123 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir