Avea müzik blogları fikir takımı "Tea&Talk Buluşmaları"

  • Yazı boyutu
Avea müzik blogları fikir takımı "Tea&Talk Buluşmaları"

Avea müzik blogları fikir takımı "Tea&Talk Buluşmaları"

Avea'nın, "Tea&Talk Buluşmaları"nın sezon finalinde Türk rock müzik tarihi konuşuldu.
     Avea açıklamasına göre, evrensel dil olan müziği farklı boyutlarıyla 7 yıldır sahiplenen Avea, müzik yazan bloggerlarla 2011'de başlattığı "Tea&Talk Buluşmaları"nın sezon finalini "Türk Rock Müzik Tarihi" konulu son buluşmasıyla gerçekleştirdi.
     Blog yazarlarının görüşleri ile sinerji yaratmayı hedefleyerek "Müzik Blogları Fikir Takımı" projesini hayata geçiren Avea, bu kapsamda düzenlediği "Tea&Talk Buluşmaları"nda bloggerlarla fikir alışverişinde bulundu.
     Tolga Akyıldız'ın moderatörlüğünde yürütülen ve ilki Ekim 2011'de gerçekleşen Tea&Talk Buluşmaları'nın 7'nci toplantısı Türk rock müziği duayenlerinin katılımı ile gerçekleşti. Türk Rock Müzik Tarihi konusunun enine boyuna konuşulduğu söyleşinin konukları rock müziğine yıllarını vermiş müzik araştırmacısı, yazar ve program yapımcısı Güven Erkin Erkal, Türkiye'nin en büyük gençlik yayını Blue Jean dergisi Yayın Yönetmeni Çağlan Tekil, ünlü heavy metal grubu Pentagram üyelerinden ve prodüktör Tarkan Gözübüyük oldu.
     Tarkan Gözübüyük, Türkiye'de müziğin öncelikle profesyonel bir meslek olarak yerleşmesi gerektiğini vurguladı. Rock müzikle ilgilenen kadın sayısının azlığına değinildiğinde yakın bir zaman öncesine kadar gece sahne alacak bir kadın sanatçının önüne çıkan bürokratik engelleri hatırlatan Gözübüyük, "Telif hakları ve diğer tüm düzenlemeler için meslek profesyonellerinin tek bir çatı altında toplanması gerekli" dedi.
     Türk rock müziğinde başarıyı yakalamış grup ve isimlerin başarısının temelinde sahne tecrübesinin de yattığına değinen Gözübüyük, "Popüler olmadan önce insanların bir sahne tecrübesinin olması çok önemli bir kriter. Yapılan işin sosyal anlamda bir değer arz etmesi fark yaratan önemli unsurlar arasındadır" dedi.
     Güven Erkin Erkal, blog yazarlarının geleceğin ana akım müzik medyası olacaklarını belirtirken, "Elbette ki bugünün imkanları sınırsız ancak 80'li yıllarda farklı bir ruh vardı. Bugün imkan da var ruh da var. Eskiden az grup vardı, hepsi iyiydi bugün ise çok grup var, içlerinden iyileri bulmak zorlaştı" ifadesini kullandı.
     Çağlan Tekil ise, Laneth adlı fanzini çıkardıkları dönemde içeriğini kişisel beğenilerini esas alarak belirlediklerini dile getirerek, "Okurlar bizi fikir lideri olarak görüyordu. Günümüz koşullarında çıkan müzik dergileri gündemi takip etmek ve okurun beklentilerini esas almak durumda" dedi.
    
    
    

Bu haberi 128 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir