Avea ilk yarı sonuçlarını açıkladı -Avea Üst Yöneticisi Erkan Akdemir: -"2012 ilk yarıyıl…

  • Yazı boyutu
Avea ilk yarı sonuçlarını açıkladı
     -Avea Üst Yöneticisi Erkan Akdemir:
     -"2012 ilk yarıyıl…

Avea ilk yarı sonuçlarını açıkladı -Avea Üst Yöneticisi Erkan Akdemir: -"2012 ilk yarıyıl gelirlerimiz 1 milyar 643 milyon liraya ulaştı. Bu, bir önceki yıla göre yüzde 12'lik bir gelir büyümesi anlamına geliyor" -"Müşteri sayısında istikrarlı bir artış gözlemliyoruz. Toplam müşteri oranında yüzde 13'lük bir artış var. 11,5 milyon olan müşteri sayımız, 2012'nin ilk yarıyıl sonunda 13 milyonu geçti" -"Mobil internet kullanıcı sayısı da 2 katı artışla 2 milyondan 4 milyon 250 bine çıktı. Mobil internet gelirimiz, 2012 yılının ilk yarı sonunda 171 milyon TL'ye ulaştı"

Avea Üst Yöneticisi (CEO) Erkan Akdemir, Avea'nın 2012 ilk yarıyıl gelirlerinin 1 milyar 643 milyon liraya ulaştığını belirterek, "Bu, bir önceki yıla göre yüzde 12'lik bir gelir büyümesi anlamına geliyor" dedi.
     Akdemir, Avea'nın 2012 ilk yarıyıl sonuçlarına ilişkin düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Avea'nın 8. yılını tamamladığını ve GSM sektörüne kattığı değerin tartışılmaz bir payı olduğunu belirterek, "Müşteri sayısında istikrarlı bir artış gözlemliyoruz. Toplam müşteri oranında yüzde 13'lük bir artış var. 11,5 milyon olan müşteri sayımız, 2012'nin ilk yarıyıl sonunda 13 milyonu geçti" diye konuştu.
     Faturalı müşteri sayısında önde olduklarını ve yüzde 44'lük faturalı müşteri oranıyla sektördeki en çok faturalı müşteriye sahip operatör unvanını koruduklarını ifade eden Akdemir, şunları kaydetti:
     "Bu tesadüfi bir sonuç değil, bizim faturalı ve faturasız taraftaki esnek, yaratıcı ve rekabet edici tavrımızın sonucudur. Müşterilerimize farklı deneyim yaşatmak için biz buradayız. Sektörde bu anlamda lider bir operatör konumundayız. Her çeyrek bir önceki çeyreğe göre artış devam ediyor. Müşterimiz, geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 14'lük 2 yılda yüzde 30'luk bir artış sağladı. Türkiye'de ortalama 350 dakika ile bu kadar yüksek bir rakama ulaştı. Önemli büyüme alanlarımızdan biri 3G ile mobil internettir. Buradaki katkımız yadsınamaz. 2011 yılı başında dünyadaki mobil internet kullanıcı sayısı 2 milyarı geçti. 2015 yılında ise dünya nüfusunun yarısını oluşturacağı tahmin ediliyor. Dünya çapında mobil veri trafiğininde önümüzdeki 4 yılda 18 katına çıkması planlanıyor. Avea tarafında alt yapı ve network yatırımının meyvesini topluyoruz."
    
     -"Mobil internet kutlanıcı sayısı iki kat arttı"-
    
     Akdemir, mobil internet gelirlerinin, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 100 artış sağladığını aktararak, "Mobil internet kullanıcı sayısı da 2 katı bir artış ile 2 milyondan 4 milyon 250 bine çıktı. Mobil internet gelirimiz, 2012 yılının ilk yarı sonunda 171 milyon TL'ye ulaştı. Mobil internet artışımız, TTNET ile birlikte yaptığımız sinerji çok önemli. Modem satış pazar payımız 18 puan arttı ve yüzde 17'lik pazar payımız yüzde 35'e çıktı. İlk 6 ay içerisindeki modem satışımız 191 bin gibi bir sayıya ulaştı. TTNET ile yaptığımız iş birliğinin faydasını ortaya koyuyor" diye konuştu.
     Cihaz tarafında oldukça aktif olduklarını, 2 yıl içerisinde cihaz pazar payını yüzde 13'lerden yüzde 21'e çıkarttıklarını belirten Akdemir, şunları söyledi:
     "Avea olarak toplam satışlarımızın yüzde 40'a yakını akıllı cihaz tarafına gidiyor. Bu trende paralel olarak akıllı telefon ve tablet kampanyaları düzenliyoruz. Geçen yılki kampanyalarımızın yüzde 50'si akıllı telefonlara yönelikti. Avea içerisinde önemli bir dönüşüm gerçekleştiriyoruz, satış kanalında bir dönüşüm oluyor. Sadece 2011 yılında Avea iletişim merkezi yaygınlığında yüzde 32'lik artış sağladık. Satış tarafına bakıldığında iletişim merkezleri sayısı 913'e çıktı. Çağrı merkezi kapsamında 900 kişilik ek istihdam sağladık. 2012 ilk yarıyılında 7 milyon çağrı cevapladık. Çağrıların yüzde 80'ini 20 saniye içinde karşıladık. Geri dönüş hızımız yüzde 23 oranında iyileştirdik.
     Müşteri deneyim endeksinde yüzde 9'luk bir iyileşme sağladık. Teknoloji yatırımları zorluklara rağmen 22 bine ulaşan iletişim kulesi sayımız var. 2012 ilk yarıyıl gelirlerimiz 1 milyar 643 milyon liraya ulaştı. Bir önceki yıla göre yüzde 12'lik bir gelir büyümesi anlamına geliyor. Karlılığımızda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19'luk bir artışla 165 milyon TL'ye ulaştı. Toplam müşteri başına elde ettiğimiz gelir (ARPU) 19,8 liradan 20,6 liraya ulaştı."
    
     -Avea'nın 8. yılında 8 alandaki başarısı-
    
     Akdemir, Avea olarak müşteri odaklı, esnek ve yaratıcı liderliği elden bırakmadıklarını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Yeni platformumuz, 'seç' denilen butik tarife dönemini başlatıyoruz. Müşteri kendi isteğine göre sade, ekonomik, çeşitli ihtiyaçlarını belirleyeceği dönemi bu ay içinde başlattık. 'Alışveriş Avealıya Güzel' diyerek, 2012 yılının ilk 6 ayında 96 bin Avealı'ya 2,7 milyonluk tasarruf sağladık. 2 yılda 104 marka ile 184 kampanya gerçekleştirdik. 460 bin Avealı'ya 14,8 milyon lira tasarruf sağladık. Cemile Abla karakteriyle bir ay bile geçmeden 100 binin üzerinde bir katılım oldu. Avea'nın 8. yılında lider olduğu alanlar şöyle; ARPU, kişi başı konuşma dakikası, faturalı müşteri oranı, akıllı cihaz oranı, mobil internet artış oranı, numara taşıma liderliği, müşteri sayısı artış oranında, Avea bayi sayısı artış oranında lideriz."
    
    
    

Bu haberi 122 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir