Avea'da en çok kadınlar konuştu, erkekler çiçek gönderdi

  • Yazı boyutu
Avea'da en çok kadınlar konuştu, erkekler çiçek gönderdi

"Avea Müşteri Profil Endeksi"nin sonuçlarına göre, 2012 yılında Avealı kadınlar konuşmada ve MMS gönderiminde birinci oldu"

Mücahid Eker - "Avea Müşteri Profil Endeksi"nin sonuçlarına göre, 2012 yılında Avealı kadınlar konuşmada ve MMS gönderiminde birinci olurken, erkekler çiçek gönderimiyle ilgili marka ortaklıklarına kadınlara göre yüzde 62 oranında daha fazla ilgi gösterdi.
     Avea Müşteri İlişkileri Direktörü Bülent Velioğlu, Avea'nın 2012 yılı tüketici alışkanlıklarının değerlendirildiği "Avea Müşteri Profili Endeksi" sonuçlarını AA muhabiriyle paylaştı.
     Velioğlu, 2011 yılına kıyasla 2012 yılında Avea abonelerinin konuşma sürelerinde yüzde 25'lik bir artış olduğunu söyledi.
     Kadınların konuşmada ve MMS gönderiminde, erkeklerin ise data ve akıllı telefon kullanımında birinci olduğu bilgisini veren Velioğlu, 25 yaş altı gençlerin internet ve SMS'te önde bulunduğunu ve 25 yaş üstü müşterilerden 3 kat daha fazla SMS gönderdiklerini belirtti.
    
     -Çiçek gönderimi ortaklıklarına en fazla ilgi erkeklerden-

    
     Velioğlu'nun aktardığı endeks verilerine göre, marka ortaklıklarında Avealılar en çok giyim sektöründe yapılan kampanyalardan yararlanırken, bu sektörü sırasıyla gıda, e-ticaret ve ulaşım izledi.
     Erkekler çiçek gönderimi ortaklıklarına kadınlara göre yüzde 62 oranında daha fazla ilgi gösterirken, 25 yaş üstü Avealılar, gençlere göre 7 kat daha fazla çiçek gönderdi.
     Avealı kadınların ilgisi online alışveriş ve gıda sektörü, erkeklerin talepleri ise kargo gönderimi ve sosyal etkinlikler yönünde oldu. Avealı erkekler araç kiralama ortaklıklarına kadınlara göre yaklaşık 2,5 kat daha fazla katılımda bulundu.
    
     -Kadınlar haber, erkekler burç yorumlarını ve magazini takip etti-
    
     Endeks, kadınlara göre erkeklerin astroloji servisini yüzde 26 oranında daha fazla, magazin servisini ise 2 kat daha fazla kullandığını gösterdi.
     Avealı genç kadınlar Anadolu Ajansı Haber Servisi'ni takip ederken, Avealı genç erkekler teknoloji ve astroloji servislerinden sonra en çok NBA basketbol servisine ilgi gösterdi.
    
     -SMS, Sevgililer Günü'nde, data kullanımı, yılbaşında zirve yaptı-
    
     Endeks, İstanbul'u, en çok konuşan ve en çok data kullanan kent olarak işaret ederken, SMS'in lideri İzmir oldu.
     Avea aboneleri özel günler arasında en çok SMS'i Sevgililer Günü'de gönderdi, en çok data kullanımını yılbaşında yaptı. Resmi bayramlarda en fazla data kullanımı Cumhuriyet Bayramı'nda olurken, Beraat Kandili'nde data kullanımı, Regaip Kandili'nde ise ses trafiği arttı.
    
     -2012'de Avea müşterisi tercihini "akıllı"dan yana koydu-
    
     Önceki yıl ile karşılaştırıldığında 2012 yılında Avea abonelerinde kadınların akıllı telefon sahipliği yüzde 45 artarken, bu oran erkeklerde yüzde 62 olarak gerçekleşti. Akıllı telefon sahipliği 25 yaş altı gençlerde 3'e, 25 yaş üstü abonelerde ise 2'ye katlandı.
     Data kullanan abone sayısındaki artış kadınlarda yüzde 19, erkeklerde yüzde 24 olurken, Avea'nın en fazla data kullanan 1.000 abonesinin ortalama 31 bin 209 mega bayt data kullandığı ortaya çıktı. Bu ise ayda 629 video ya da 30 film anlamına geliyor.
    
     -Avealılar 2012'de yurt dışıyla yüzde 26 daha uzun konuştu-
    
     "Avea Müşteri Profil Endeksi" sonuçlarına göre, Avealıların uluslararası arama süresi 2012 yılında önceki yıla göre yüzde 26 oranında daha uzun oldu. Kadınlar, erkeklere göre yüzde 11 oranında daha fazla uluslararası görüşme yaptı.
     Seyahatte en çok tercih edilen Avrupa ülkeleri kadınlarda Fransa, İspanya, Belçika; erkeklerde Fransa, Yunanistan ve İtalya oldu. Gençler ise Avrupa'da Hollanda, Avusturya ve İngiltere'yi tercih etti.
     En çok Ringa yapılan ilk 3 şarkı ise Tarkan'dan "Adımı Kalbime Yaz", Serdar Ortaç'tan "Mikrop" ve Emre Aydın'dan "Hoşçakal" şarkıları oldu. Avealılar temel servislerden en çok "ARAYANIBİL", "MMS" ve "LİRA PAYLAŞ" servislerini kullandı.
    
     -"Avea'nın pazarlama kurulundaki en ağır koltuk müşterinin koltuğudur"-

    
     Avea Müşteri İlişkileri Direktörü Bülent Velioğlu, iletişim stratejilerinde ortaya koydukları ürün, servis, tarife ve marka ortaklıklarının, içerideki kullanım dataları ile müşterileri arasında yaptıkları araştırma datalarının birleşiminden ortaya çıkan argümanlarla oluşturulduğunu belirtti.
     Bunun da kendilerini tamamıyla müşteri odaklı bir yapıya götürdüğünü ifade eden Velioğlu, "Bugün eğer S.E.Ç diye bir tarife yaptıysak bunu bu iki datanın birleşiminden ortaya çıkan argümanlarla ortaya çıkardık. Kendilerini 360 derece saran markalarla müşterilerimizi buluşturmayı amaçlıyoruz. Önümüzdeki dönem planlarımızın hepsini de hem bu araştırma hem de bu analiz datalarında çıkan sonuçlara göre yaptık" diye konuştu.
     "Aslında Avea'nın pazarlama kurulundaki en ağır koltuk müşterinin koltuğudur" diyen Velioğlu, böylelikle müşterilerin beklentilerini karşılayan kampanyaları, tarifeleri, ürünleri veya müşteri deneyimini iyileştirecek aksiyomlar hayata geçirebildiklerini ve müşterinin hem cebine hem de kalbine dokunan konularda hedefi daha net yakalayabildiklerini sözlerine ekledi.
    
    


Bu haberi 464 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir