Avea Ar-Ge Operasyon Müdürü Ömer İleri: -"Ar-Ge kapsamındaki çalışmaları sadece kendimiz…

  • Yazı boyutu
Avea Ar-Ge Operasyon Müdürü Ömer İleri:
     -"Ar-Ge kapsamındaki çalışmaları sadece kendimiz…

Avea Ar-Ge Operasyon Müdürü Ömer İleri: -"Ar-Ge kapsamındaki çalışmaları sadece kendimiz için yapmıyoruz. Biz aynı zamanda bir ekosistem oluşturmaya çalışıyoruz"

Avea Ar-Ge Operasyon Müdürü Ömer İleri, Ar-Ge kapsamındaki çalışmaları sadece kendileri için yapmadıklarını aynı zamanda bir ekosistem oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.
     Ömer İleri, Avea'nın Ar-Ge konusundaki çalışmalarına ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.
     Avea'nın bir operatör olmasının ötesinde bir teknoloji şirketi olduğunu ifade eden İleri, "Üst yönetimimiz de dahil bütün şirket, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına büyük önem veriyor. Bu kapsamda biz 2010 yılının Mayıs ayında mobil operatör sektöründe Ar-Ge merkezi sertifikası alan ilk şirket olduk Türkiye'de. Halen de tek şirketiz bu konuda" dedi.
     Mobil operatör hizmetlerinin altyapısı olarak şebekelerini düzgün bir şekilde işletebilmek ve optimal hale getirmek, müşterilerine yenilikçi servisler sunmak, kendi iç süreçlerinin verimliliğini artırmak olmak üzere 3 temel odak alanında çalışmalar yürüttüklerini anlatan İleri, akıllı şehir, trafik yönetimi ve akıllı ev konseptlerine önem verdiklerini, mobil sağlık alanında da çalışmaları olduğunu kaydetti.
    
     -"Üniversitelerle de yakın ilişkimiz var"-
    
     İleri, bir mobil operatör olarak büyük çapta veriye sahip bir kuruluş olduklarını, bu verileri müşterilerinin yararına nasıl kullanabilecekleri konusunda teknoloji geliştirmeye çalıştıklarını aktardı.
     Ar-Ge çalışmaları kapsamındaki çalışmaları sadece kendileri için yapmadıklarını dile getiren İleri, "Biz aynı zamanda bir ekosistem oluşturmaya çalışıyoruz. Bunun oluşturulması kapsamında çalışmalarımızı işbirlikleri yoluyla ilerletebildiğimiz gibi girişimci arkadaşlara destek olarak da yürütüyoruz" diye konuştu.
     Ar-Ge merkezi içinde oluşturdukları AveaLabs birimi altındaki Kuluçka Merkezi'nde girişimci şirketlerin ürünlerini geliştirmelerine yardımcı olduklarını ve üniversitelerle de yakın ilişkileri bulunduğunu belirten İleri, üniversitelerdeki hoca ve öğrencilerin Avea'nın ihtiyaçları doğrultusunda teknik çözüm gerektiren alanlarda inovatif çalışma yapmalarını sağladıklarını ifade etti.
    
     -MIT ile işbirliği-
    
     Üniversitelerle proje bazlı işbirliklerinin yanında uzun soluklu işbirlikleri de kurduklarını kaydeden İleri, "Bunun en güzel örneği Amerika'daki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ile yaptığımız işbirliği. Oradaki Mobile Experience Laboratory ile uzun soluklu ders oluşturmaktan ders sponsorluğuna, proje fikri oluşturmaktan bu projeleri hayata geçirmeye kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan uzun soluklu bir işbirliği modelimiz var. Yurt içindeki bazı üniversitelerle de benzer uzun soluklu işbirlikleri yapmayı planlıyoruz. Bu kapsamda bazı araştırma merkezleri kuracağız" ifadelerini kullandı.
     Türkiye'deki Ar-Ge ekosistemine bakıldığında ülke olarak teknik anlamda mühendislik problemi bulunmadığını, değerli ve yetenekli mühendisler olduğunu söyleyen İleri, ancak bu mühendisleri doğru bir şekilde yönetmek, onların ortaya koyduğu ürünleri doğru şekilde kanalize edip doğru şekilde ticarileştirmek konusunda hala biraz eksikler olduğunu da sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir