ATO Meclis Toplantısı -TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: -"Doğu Kudüs'te Filistin ile İsrail…

  • Yazı boyutu
ATO Meclis Toplantısı
  -TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu:
  -"Doğu Kudüs'te Filistin ile İsrail…

ATO Meclis Toplantısı -TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: -"Doğu Kudüs'te Filistin ile İsrail arasındaki ortak tahkim merkezinin anlaşmasını imzaladık ve bunun başkanlığına da beni seçtiler. Türk iş dünyası adına dün hayırlı bir işe imza attık" -ATO Başkanı Bezci: -"Bu derecelendirmeye göre halen yatırım yapılabilir düzeyin bir kademe altındayız. Ama Türkiye ekonomisi gösterdiği performansla çoktan yatırım yapılabilir ülke derecesini hak ediyor"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Doğu Kudüs'te Filistin ile İsrail arasındaki ortak tahkim merkezinin anlaşmasını imzaladıklarını belirterek, "Bunun başkanlığına da beni seçtiler. Türk iş dünyası adına hayırlı bir işe imza attık" dedi.
     Hisarcıklıoğlu, Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) Olağan Meclis Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Filistin ve İsrailli iş adamları arasında yaşanan anlaşmazlıkları çözecek Tahkim Merkezi'nin başkanlığına seçildiğini ifade etti.
     Tahkim Merkezi kurulmadan önce Filistinli ve İsrailli iş adamları arasındaki anlaşmazlıkları çözecek mahkemenin İsrail mahkemeleri olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, bu durumda Filistinli iş adamlarının mahkemeyi kazanabilmelerinin mümkün olmadığını söyledi.
     Hisarcıklıoğlu, artık yaşanacak ticari anlaşmazlıkların her iki tarafın eşit sayıda temsil edildiği Tahkim Merkezi'nde çözüleceğini kaydetti.
    
     -Türk Ticaret Kanunu-
    
     Türk Ticaret Kanunu'nda yapılması gereken değişiklere ilişkin Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile yaklaşık 30 saatlik toplantı gerçekleştirdiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, "Türk Ticaret Kanunu mevcut haliyle 1 Temmuz da yürürlüğe girseydi, bir ticaret adamı, bir sanayici iş hayatı boyunca herhalde hapishaneye misafir olmadan dükkanını kapatamayacaktı" diye konuştu.
     Karşılıksız çeklerin artmasından da rahatsız olduklarını dile getiren Hisarcıklıoğlu, yeni düzenlemeyle bu rahatsızlığın azalacağını, artık ödenen, ödenmeyen tüm çekleri görme imkanına sahip olacaklarını söyledi. Hisarcıklıoğlu, "Nasıl bankalar müşterisi hakkında bilgi sahibi olabiliyorsa inşallah bir hafta sonrası itibariyle artık Türkiye'deki bütün şirketlerimiz de mal satarken 'sisli değil güneşli bir havada' kime mal sattığını bilerek mal satabilecek" dedi.
     Hisarcıklıoğlu, iş adamlarından bankalardan kredi alırken eş rızası aranması şartının da önümüzdeki günlerde yeni "Torba Yasa" ile beraber kalkacağını belirten Hisarcıklıoğlu, tüm bu gelişmelerden dolayı iş adamları adına Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a teşekkür etti.
    
     -Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci-
    
     Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci de uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poors'un Türkiye'nin kredi notunu artırmasına ilişkin, şu değerlendirmesinde bulundu:
     "Standard and Poors'un Türkiye'nin kredi notunu BB derecesinden BB+ seviyesine çıkarması bizleri sevindirdi. Bu derecelendirmeye göre halen yatırım yapılabilir düzeyin bir kademe altındayız. Ama Türkiye ekonomisi gösterdiği performansla çoktan yatırım yapılabilir ülke derecesini hak ediyor."
     Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarlarından biri olan MIPIM'da bu yıl "Onur ülkesi"nin Türkiye olduğunu belirten Bezci, fuarda ilk kez Türkiye çadırının kurulduğunu söyledi.
     Bezci, yabancılara Türkiye'de mülk edinme hakkını tanıyan "mütekabiliyet yasasının" ekonomik olarak Türkiye için değerinin çok büyük olduğunu vurguladı.
     Söz konusu yasanın ekonomik karşılığından çok sosyal karşılığının olduğuna dikkati çeken Bezci, "Mütekabiliyet, Osmanlı'dan kopan 50'nin üzerindeki devleti yeniden kaynaştıracak bir yasadır" ifadesini kullandı.
     Bezci, Türkiye ve dünya için yeni bir dönem başladığına işaret ederek, iş adamlarına bu barış ve istikrar döneminde eskisinden daha çok görev düşeceğini, adaletten ve eşitlikten yana tavırlarını sürdüreceklerini dile getirdi.
     Yaşanan süreci, kavga ya da taviz kavramlarıyla değil, Türkiye'nin hedefleri doğrultusunda geleceğini yeniden inşa etme süreci olarak gördüklerini kaydeden Bezci, "İstikrar ve güven ortamının sağlandığı bir ülkede iş adamlarının yatırım cesareti artarak devam edecektir" diye konuştu.
     Bezci, ülke ekonomisinin olduğu gibi Ankara ekonomisinin de birçok proje ve desteğe ihtiyacı olduğunun altını çizerek, geçen yıl düzenlenen Alışveriş Festivali'ni bu yıl bir kez daha gerçekleştireceklerini söyledi.
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir