ATO'dan ücretsiz "temel hijyen eğitimi"

  • Yazı boyutu
ATO'dan ücretsiz "temel hijyen eğitimi"

ATO Başkanı Bezci: "1 Ocak 2013 tarihinden itibaren ekmek ve unlu mamul üretiminde, dağıtımında ve satışında çalışan personel temel gıda hijyen eğitime katılmış ve başarı sertifikası almış olması gerek"

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren ekmek ve unlu mamul üretiminde, dağıtımında ve satışında çalışan personelin temel gıda hijyen eğitime katılmış ve başarı sertifikası almış olması gerektiğini kaydetti.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayınlanan "Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği" uyarınca, ATO üyesi fırın, lokanta, pastane ve kafeteryalarda, ekmek ve unlu mamul üretiminde, dağıtımında ve satışında çalışan personele yönelik ücretsiz eğitim programı ATO Meclis Salonu'nda düzenlenen törenle başladı.
     Söz konusu eğitim 1,5 saat sürecek ve eğitimin sonunda başarılı olan katılımcılara sertifika verilecek. Katılımcıların başarılı sayılabilmesi için eğitim sonunda yapılacak sınavdan 100 puan üzerinden en az 70 puan alması gerekecek. Sertifika almaya hak kazananlar 24 Aralık'ta ATO'nun internet adresinde ilan edilecek.
     Törende konuşan ATO Başkanı Salih Bezci, Türk Gıda Kodeksi'nin yayınladığı tebliğe göre, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren ekmek ve unlu mamul üretiminde, dağıtımında ve satışında çalışan personelin temel gıda hijyen eğitime katılmış ve başarı sertifika almış olması gerektiğini söyledi.
     Söz konusu sertifikası olmayan eleman çalıştıran işletmelere 2 bin 500 lira para cezası verileceğine işaret eden Bezci, sektörde faaliyet gösteren firma ve çalışanların mağdur olmaması için verilen temel hijyen eğitimine katılmaları gerektiğini vurguladı.
    
     -"Kendiniz, yemediğiniz, yiyemediğiniz, yediremediğiniz hiçbir ürünü üretmeyin"
    
     Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, eğitim sonrasında başarılı olanlara verilecek sertifikanın işletmeye değil katılımcılara verildiğinin altını çizdi.
     Gıda sektörünün önemine dikkati çeken Temel, "Vazgeçilmeyecek, hayatın devamı için gerekli olan tek sektör gıda sektörüdür" görüşünü dile getirdi.
     Temel, gıda sektöründe çalışanlara tavsiyelerde bulundu. Çalışanların üretici olarak değil, tüketici olarak hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Temel, "Kendiniz, yemediğiniz, yiyemediğiniz, yediremediğiniz hiçbir ürünü üretmeyin" diye konuştu.
    
    
    


Bu haberi 952 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir