ATO'dan Çinli işadamlarına yatırım çağrısı -ATO Başkanvekili Şanal: -"Türkiye, coğrafi konumu,…

  • Yazı boyutu
ATO'dan Çinli işadamlarına yatırım çağrısı
  -ATO Başkanvekili Şanal: 
  -"Türkiye, coğrafi konumu,…

ATO'dan Çinli işadamlarına yatırım çağrısı -ATO Başkanvekili Şanal: -"Türkiye, coğrafi konumu, dinamik ekonomisi, siyasi istikrarı ve pek çok avantajıyla yabancı sermayenin gönül rahatlığıyla yatırım yapabileceği bir ülkedir"

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanvekili Koray Güngör Şanal, Türkiye'deki yabancı sermaye yatırımları içinde Çin'in payının yüzde 1 düzeyinde olduğunu belirterek, Çinli işadamlarına Türkiye'ye yatırım yapmaları çağrısında bulundu.
     ATO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Şanal, Çin Büyükelçiliği'nin ticaret odalarının yapısının Çinli işadamlarına tanıtılması amacıyla Çin Türk Dostluk Derneği'nde düzenlediği Ticaret Odaları Yönetim Semineri'ne katıldı. Seminerde konuşan Şanal, Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti'nin, aradaki coğrafi uzaklığa rağmen, ticaret hacmini her geçen gün arttığını ve 2011 yılında 10 yıl öncesine göre 21 kat artış göstererek 24,1 milyar dolara ulaştığını ifade etti.
     Rakam olarak ümit verici olan bu ticaretin Türkiye aleyhine geliştiğini anlatan Şanal, Türkiye'de neredeyse Çin malı girmemiş ev kalmadığını kaydetti. Ticari ilişkilerdeki bu tablonun Türkiye lehine çevrilmesi gerektiğini vurgulayan Şanal, Türkiye'nin son 10 yılda 120 milyar dolar doğrudan yabancı sermaye yatırımı çektiğini ve bunun yüzde 80'lik bölümünün Avrupa Birliği ülkelerinden geldiğini kaydetti.
     Şanal, halen 30 binden fazla firmanın yatırımının bulunduğu Türkiye'de, Çin'in yatırımının yüzde 1'lik seviyede olduğunu belirterek, her yıl ortalama 90 milyar dolar yabancı sermaye alan ve dünyanın çeşitli bölgelerine yaklaşık 50 milyar dolarlık yatırım yapan Çin'in Türkiye'deki bu yatırımının "devede kulak bile olmadığını" ifade etti.
     Türkiye'nin coğrafi konumu ve diğer avantajlarıyla yatırıma uygun bir ülke olduğuna işaret eden Şanal, şunları kaydetti:
     "Türkiye dinamik yapısıyla tüm dünyadaki işadamları için açık pazar konumundadır. Yeni Türk Ticaret Kanunu'yla ticari hayata getirilen düzenlemeler Türkiye'nin bu dinamik yapısını daha da güçlendirmiştir. Artık Türkiye'de yerli-yabancı firma ayrımı yapılmamaktadır. Türkiye'ye yatırım yapan her firma bizim firmamızdır."
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir