ATO Başkanı Bezci: -"Gayrimenkul sektöründe kar marjları iyice düştüğü için, KDV artışının…

  • Yazı boyutu
ATO Başkanı Bezci:
  -"Gayrimenkul sektöründe kar marjları iyice düştüğü için, 
  KDV artışının…

ATO Başkanı Bezci: -"Gayrimenkul sektöründe kar marjları iyice düştüğü için, KDV artışının alıcılara yansıması kaçınılmaz" -"Konutta hakkaniyetli bir vergi sistemi, arsa inşaat emsal değerleri dikkate alınarak yapılabilir"

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, gayrimenkul sektöründe kar marjları iyice düştüğü için, KDV artışının alıcılara yansımasının kaçınılmaz olduğunu belirtti.
     Bezci, yaptığı yazılı açıklamada, yeni KDV oranlarına göre bütün konut projelerinin yüzde 18 KDV ile satışa sunulacağını ifade etti.
     Salih Bezci, "Gayrimenkul sektöründe kar marjları iyice düştüğü için, KDV artışının alıcılara yansıması kaçınılmazdır" değerlendirmesinde bulundu.
     Yeni uygulamayla arsanın inşaat emsal değeri ne olursa olsun aynı bölgedeki konutların aynı vergi oranı ile satışa sunulacağını ve bunun arsa inşaat emsal değeri düşük olanların aleyhine bir haksız rekabet oluşturacağına dikkati çeken Bezci, konutta hakkaniyetli bir vergi sisteminin arsa inşaat emsal değerleri dikkate alınarak yapılabileceğini vurguladı. Bezci, şunları kaydetti:
     "Aynı caddenin sağında yapılan inşaata emsal değer 0,50 veriliyorken, solundaki inşaata 3 olabiliyor, haliyle üretilen konut sayısı ve metrekaresi de değişebiliyor. Arsa değeri üzerinden vergi alındığında emsal değeri 0,50 olan ile emsal değeri 3 olanın aynı vergiyi ödemesi söz konusu olacaktır. Oysa vergilendirme emsal değer dikkate alınarak yapılırsa kara göre vergilendirme yapılarak vergi adaleti de sağlanmış olacaktır."
    
     -"İnşaat sektörü yavaşlar"-
    
     Yeni KDV sistemiyle orta gelir grubunun ev almasının zorlaşacağını savunan Bezci, "Yeni düzenlemeyle 29 büyükşehirde yaşayan orta gelir grubu vatandaşlar 150 metrekarenin altında bile olsa ev almak istediklerinde ödeyecekleri KDV yüzde 18'e yükseliyor. Aynı ilçede, aynı semtte bir sokak arayla yüzde 100 hatta yüzde 1500 farklı metrekare fiyatlarına rastlanabiliyor" ifadelerini kullandı.
     Bezci, 2013 öncesi ruhsat alan projelerin KDV yükselişinden etkilenmediğini de hatırlatarak, yeni uygulamayla yaklaşık 800 bini bulan konut stokunun eriyebileceğini, ancak inşaat sektörünün yavaşlamaya gidebileceğini ifade etti.
    
     -"Fırsatçılara dikkat"-
    
     Kentlerde metrekaresi 1000 liranın altında neredeyse konut bulunmadığına işaret eden Bezci, yeni düzenlemeyle maliyetler yükseleceği için konut fiyatlarının artacağı öngörüsünde bulundu.
     Bezci, "Projesi önceden onaylatılan inşaatlar bu KDV artışından etkilenmeyecek. Dolayısıyla bu konutlar eski fiyatlardan satılabilecek. Ancak bu süreçte nasıl olsa yeni düzenleme zam olarak yansıyacak diye fırsatçılar da ortaya çıkabilir" uyarısı yaptı.
     Salih Bezci, topluma hizmet amacı taşıyan sağlık, eğitim ve spor gibi alanların yeni uygulamadan istisna tutulması gerektiğini vurguladı.
    
    

Bu haberi 138 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir