ATO Başkanı Bezci'den sürücülere uyarı: -"Bayramda aşınmış lastiklerle trafiğe çıkmayın"

  • Yazı boyutu
ATO Başkanı Bezci'den sürücülere uyarı: 
  -"Bayramda aşınmış lastiklerle trafiğe çıkmayın"

ATO Başkanı Bezci'den sürücülere uyarı: -"Bayramda aşınmış lastiklerle trafiğe çıkmayın"

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, bayram tatiline çıkacak sürücülere, aşınmış lastiklerle trafiğe çıkmamaları uyarısında bulundu.
     Bezci, yaptığı yazılı açıklamada, ATO Oto Lastiği Ticareti Meslek Komitesi'nin verilerine göre, Türkiye'de son 10 yılda meydana gelen trafik kazalarında 10 milyar liralık maddi zararın oluştuğuna, mekanik kusurdan meydana gelen kazaların yüzde 60'ının ise aşınmış lastiklerden kaynaklandığına dikkati çekti.
     Yaklaşan bayram tatilini fırsat bilerek tatil yörelerine gidecek araç sürücülerine uyarılarda bulunan Bezci, aynı verilere göre, Türkiye'de her yıl trafik kazası sonucu ortalama 5 bin kişinin hayatını kaybettiğini vurguladı.
     Her yıl bayram tatili sürecinde yaşanan olumsuz tablonun bu bayramda yaşanmamasını dileyen Bezci, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
     "Bunun için birtakım önlemler alınması gerekiyor. Edindiğimiz verilere göre, kazaların mekanik kusurları arasında en büyük pay aşınmış yani kabak lastiklere ait. Yılda 1 milyar liralık trafik kazalarında ortaya çıkan bir maddi zarar söz konusu. Bu, ciddi anlamda milli bir servet. Her yıl 5 bin insanımızı trafik terörüne kurban veriyoruz. Araç sürücülerimizden rica ediyorum, aşınmış lastiklerle trafiğe çıkmayın. Her yıl bayram tatillerinde yollar kan gölüne dönüyor. Bu olumsuz sonuçların meydana gelmesinde en önemli aktörler, araç lastiklerini ihmal eden sürücüler. Bu bayram bir milat olsun ve coşkumuz acıya dönüşmesin."
     Öte yandan ATO Yönetim Kurulu Üyesi Ali İhsan Çelebi de açıklamada, lastik kalitesinin hayati öneme sahip olduğunu belirterek, ATO'ya bağlı 485 oto lastikçinin trafikte can ve mal kaybının önüne geçmek için ücretsiz lastik dış derinlik kontrolü başlattıklarını belirtti.
     Çelebi, şunları kaydetti:
     "3 milimetrenin altındaki lastiklerle yola çıkmak araç sürücülerinin hayatlarıyla kumar oynaması demektir. Bu derece aşınmış lastikler fren mekanizmasını alt üst ettiği gibi yol tutuşunu da asgariye indirerek araçların savrulmasına neden olur. Mekanik kusura bağlı kazaların yüzde 60'ı aşınmış lastiklerden meydana geldiği için sürücülerin lastiklerini yola çıkmadan mutlaka kontrol ettirmesini istiyoruz. Yola çıkmadan değiştirilecek lastikler, sürücülerin can ve mal güvenliğinde alacakları en önemli sorumluluktur."
    
    
    

Bu haberi 138 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir