ATO Başkanı Bezci: "Bankaların faiz politikası haksız rekabete yol açıyor"

  • Yazı boyutu
ATO Başkanı Bezci:
  "Bankaların faiz politikası haksız rekabete yol açıyor"

ATO Başkanı Bezci: "Bankaların faiz politikası haksız rekabete yol açıyor"

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, bankaların devlet kurumlarıyla özel sektöre uyguladığı faiz oranları arasında uçurum olduğunu belirterek, bu durumun özel sektör penceresinden bakıldığında haksızlıklara yol açtığını savundu.
     ATO Başkanı Bezci, yaptığı yazılı açıklamada bankaların devlet kurumlarına yüzde 5, özel sektöre yüzde 11 faiz oranıyla kredi vermesinin birçok olumsuzluğu da beraberinde getirdiğini dile getirdi. Bezci, "Bu özel sektör adına büyük haksızlık. Ülke kalkınması adına sorumluluk ve risk alacak taraf özel sektördür. Bankalar faiz oranlarını eşitlemelidir. Yani kamuya ayrı, özel sektöre ayrı bir anlayışı kabul etmemiz mümkün değil. Özel sektöre uygulanan yüzde 11'lik faiz oranının kamuyla eşitlenerek yüzde 5 seviyelerine gelmesini istiyoruz" dedi.
     Piyasaları özel sektörün dinamizminin ayakta tuttuğunu ifade eden Bezci, "Geçtiğimiz yıl Türkiye, dünyanın en büyük 15'inci ülkesiyken bugün 16'ıncı sıraya gerilediğini görüyoruz. Bu gerilemenin en önemli nedenlerinden biri özel sektörün yüksek faizlerle boğuşuyor olmasıdır. Özel sektöre yüzde 11 faiz oranı ülke geleceğine yönelik büyük bir tehlikedir" değerlendirmesinde bulundu.
     Başkan Bezci açıklamasının devamında hükümetin 2023 yılı hedeflerini de hatırlatarak, "Piyasaların üstünden silindir gibi geçen 2001 ekonomik krizinden bugünlere gelmemizde Türkiye'nin cesur girişimcilerine çok şey borçluyuz. Doğru politikalarla beslenen girişimcilerin inancı ve azmi olmasaydı Türkiye 2001 krizinden bugünlere gelmezdi. Hükümetimizin 2023 projelerine baktığımızda Türkiye'yi 10 büyük ülke arasında görmek istiyorlar. Türkiye'nin bu potansiyele sahip olduğunu düşünüyor ve hükümetimizin bu hedefini sonuna kadar destekliyoruz" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 131 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir