ATO Başkanı Bezci: -"ATO gelirleri toplamda yüzde 86'lık yasal kesintiye uğramıştır"

  • Yazı boyutu
ATO Başkanı Bezci:
  -"ATO gelirleri toplamda yüzde 86'lık yasal kesintiye uğramıştır"

ATO Başkanı Bezci: -"ATO gelirleri toplamda yüzde 86'lık yasal kesintiye uğramıştır"

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, ATO gelirlerinin, toplamda yüzde 86'lık yasal kesintiye uğradığını belirtti.
     ATO Başkanı Bezci yazılı açıklamasında, kanunla belirtilen yasal zorunluluk paylarını bildirdi. Bezci, göreve başladığı günden bu yana kaliteye ve şeffaflığa büyük önem verdiğini ifade etti.
     ATO'nun bir önceki yılın gelir bilançosunun yüzde 8'inin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB), yüzde 1'inin kalkınma ajanslarına, yüzde 1'inin Bakanlık İç Ticaret Hizmetlerini Geliştirme Fonu'na, yüzde 1'inin Sigorta ve Emeklilik Sandığı Vakfı Payı'na aktarıldığını kaydeden Bezci, böylelikle toplamda yüzde 11'lik bir kesinti oluştuğunu vurguladı.
     Ticaret Sicil Müdürlüğü'nden elde edilen gelirin de yalnızca yüzde 25'inin ATO bütçesine aktarıldığını bildiren Bezci, ATO gelirlerinin, toplamda yüzde 86'lık yasal kesintiye uğradığına dikkati çekti.
     ATO'nun TOBB ve Akreditasyon Kurulu tarafından "mükemmellik" ifade eden 5 yıldızlı akreditasyon belgesi aldığına işaret eden Bezci, "Üyelerimize en üst kalitede hizmet vermek, bunu yaparken de şeffaflık ilkesini öncü tutmak birinci amacımızdır" ifadesini kullandı.
    
     -Gelir ve gider kalemleri-
    
     Bezci, odanın gelir ve gider kalemlerini şöyle açıkladı:
     "Bütçemizin en büyük gider paylarından birini oluşturan sosyal yardımlara 6 milyon 700 bin liralık ödenek ayrılmıştır. Bunların 5 milyon 500 bin liralık kısmı kurum yardımı ve bağışlara, 50 bin liralık kısmı öğrenci ihtiyaç ve kırtasiye yardımlarına, 1 milyon 150 bin liralık kısmı sosyal yardım ve bağışlara aktarılmıştır. Yine eğitim ve fuar desteklerine 1 milyon 600 bin lira ayrılırken, bunun 1 milyon liralık kısmı mesleki kurs ve eğitim giderlerine ayrılmıştır. Kurumumuzda staj eğitimi gören öğrencilere 350 bin lira, sergi, fuar ve kongre organizasyonlarına da 250 bin liralık ödenek ayrılmıştır."
    
     -Ayrılan ödenek tutarları-
    
     Bezci, ATO gelirlerinin yasal kesinti paylarının hangi kurumlara ne kadar aktarıldığına değinerek, birlik aidatı kanuni aidat pay ve fon giderleri fasılına bakıldığında 5174 sayılı kanunun 70. maddesi gereğince bir önceki yıl fiili gelirin yüzde 8'i olan 5 milyon 760 bin liranın TOBB'a ödendiğini belirtti.
     Aynı kanun gereği kalkınma ajanslarına bir önceki yılın gelir bilançosunun yüzde 1'i olan 720 bin lira, Sigorta ve Emeklilik sandığı Vakfı'na içinde bulunulan yılın gelir bilançosunun yüzde 1'i olan 635 bin lira, Bakanlık İç Ticaret Geliştirme Fonu'na 635 bin lira ve üyesi bulunan vakıf aidatlarına da 20 bin lira ödenek ayrıldığını ifade eden Bezci, şunları kaydetti:
     "Odamızın gelir kalemlerinden biri olan Ticaret Sicil Müdürlüğü'nden elde edilen gelirin yalnızca yüzde 25'i Maliye Bakanlığı'nca odamız bütçesine aktarılmaktadır. Buna göre ATO'nun gelirlerinin toplamda yüzde 86'lık yasal kesintiye uğradığını görüyoruz. Amacımız üyelerimize kaliteli hizmet vermenin yanında şeffaflık ilkesini de göz ardı etmemek olacaktır."
    
    
    

Bu haberi 97 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir