Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi -İMKB Başkanı Turhan: "(Yeni Sermaye Piyasası Kanunu…

  • Yazı boyutu
Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi
  -İMKB Başkanı Turhan:
  "(Yeni Sermaye Piyasası Kanunu…

Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi -İMKB Başkanı Turhan: "(Yeni Sermaye Piyasası Kanunu ile) Türev, emtia ve hatta enerji sözleşmeleri dahi alınıp satılabilecek" -"Yatırımcılara tek bir teknoloji ve arayüzle, aynı piyasa kurallarına göre,aynı takas süreçlerine göre sunulabilecek" -"Bunun çok faydalı olacağına inanıyorum. Sürdürülebilir bir büyümenin önünü açacağına inanıyorum" -"Bankacılık sektörü artık doğal sınırlarına ulaştı"

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı İbrahim Turhan, yeni Sermaye Piyasası Kanunu'nun yaratacağı temel sayesinde türev, emtia ve enerji sözleşmelerinin dahi alınıp satılabileceğini belirtti.
     Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi'nde "Dinamik bir bölgede fırsatlar geliştirmek" temalı panelde konuşan Turhan, yeni Sermaye Piyasası Kanunu'nun parlamentoda ilk komisyondan geçtiğini ve ay sonunda öncelikle ele alınacağını ifade etti. Yeni kanunun uluslararası standartlara ve normlara uygun bir alan oluşturduğunu anlatan Turhan, "Ayrıca borsaların kendini yeniden yapılandırmasına meydan veriyor. Bu yeniden yapılandırma sonucunda da, bütün finansal sözleşmeler, mevcut piyasaların hepsi bunun içerisine girecek" dedi.
     Turhan, şunları söyledi:
     "Türev, emtia ve hatta enerji sözleşmeleri dahi alınıp satılabilecek. Yatırımcılara tek bir teknoloji ve arayüzle, aynı piyasa kurallarına göre, aynı takas süreçlerine göre sunulabilecek. Ben bunun çok faydalı olacağına inanıyorum. Sürdürülebilir bir büyümenin önünü açacağına inanıyorum."
    
     "Bankacılık sektörü artık doğal sınırlarına ulaştı"
    
     Türkiye'nin 2023 hedeflerine değinen Turhan, "Türkiye'nin dünyanın en önemli ilk 10 ekonomisi içerisine girmesi için 2 trilyon dolara eşit bir GSYİH'sı olması gerekecek. Türkiye'nin mevcut ekonomisine 1,5 kat ilave etmemiz gerekiyor" diye konuştu.
     Bankacılık sektörünün artık doğal sınırlarına ulaştığını vurgulayan Turhan, "Son finansal, mali, ekonomik krizde gördük ki, bankaların kredi vermesi giderek zorlaşıyor. Bunun da tabi anlaşılır sebepleri var. Bu yüzden gelişmekte olan piyasalar için sermaye piyasalarının kurulması çok önemli, özellikle bölgemizde" ifadelerini kullandı.
     Turhan, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Toplumlar arasındaki büyük gelir farklarının kurumlardan kaynaklandığını düşünüyorum. Bu açıdan ülkelerin güçlü ve sürdürülebilir bir şekilde büyümesinde kurumların rolü çok büyük ve sermaye piyasaları ve özellikle borsalar bir role sahip. 2008 ile 2011 arasında katıldığım tek bir toplantının bile küresel denge tartışılmadan ve gelişmekte olan piyasaların küresel ekonomideki yeri tartışılmadan bitirildiğini hatırlamıyorum. Herkes gelişmekte olan piyasaların rolün takdirle ifade ediyor. Gelişmekte olan ekonomilerin gelecekte daha da önemli bir rol oynayacağını düşünüyor. Hakikaten de öyle olması gerekir. Gelişmekte olan piyasalarda bazen yeterli kurumlar bulunmayabiliyor."
     Verimli bir borsanın önemine işaret eden Turhan, şunları kaydetti:
     "Böyle bir borsa yoksa ne kaybeder o ülke- Gelişmekte olan ekonomiler için ekonominin omurgası KOBİ'lerdir. KOBİ'ler de bankalardan kredi bulmakta çok zorlanırlar. Çünkü bankalar teminat ister. KOBİ'lerin geçmiş kredi sicilini de incelerler. Fakat KOBİ'ler de yüksek teminat sunamazlar ve her zaman da güçlü bir kredi sicilleri olmayabilir. Bu gelişmekte olan piyasalara özgü bir durum değil. Küçük bir şirket için finansman bulmak çok zor"
    
     Mubabir: Gökhan Kurtaran
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir