Atina Borsası yüzde 10,12 artış kaydetti

  • Yazı boyutu
Atina Borsası yüzde 10,12 artış kaydetti

Atina Borsası yüzde 10,12 artış kaydetti

Yunanistan'da, Atina Borsası, 17 Haziran Pazar günü yapılacak kritik genel seçimler öncesi, seçimlerden AB yanlısı bir hükümet çıkacağına ilişkin anket sonuçlarının sızmasından sonra günü yüzde 10,12 artışla 550,10 puandan kapattı.
     Finans şirketleri endeksi yüzde 23,39 artış gösterirken, en çok değer kazanan hisseler arasında Alfa Bank, Ellaktor, Ethniki Bank (NBG), Piraeus Bank ve Eurobank yer aldı.
     Analistler, bileşik endeksin yükselişinde, sonuçları kamuoyuna açıklanmayan anketlere göre, ülkenin AB ve IMF ile imzaladığı kurtarma anlaşması (memorandum) yanlısı Yeni Demokrasi Partisi'nin önde olduğu ve memorandum karşıtı Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) ile arayı açtığı yönündeki söylentilerin etkili olduğunu bildirdi.
     Memorandum yanlısı Yeni Demokrasi Partisi'nin, Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) ve Demokratik Sol (DİMAR) gibi AB ve avro yanlısı partilerle koalisyon hükümeti kurmasının daha kolay olduğu ve seçimlerin ardından hükümetin kurulması ihtimalinin güçlendiği belirtiliyor.
     Endeks 5 Haziran Salı günü yüzde 5,09 değer kaybederek 476,36 puana kadar gerilemiş, 1990 yılından bu yana en düşük seviyesine gerilemişti. Bunda, ülkedeki siyasi belirsizlik, Avro Bölgesi'nde yaşanan borç krizinin kötüleşmesi ile ülkenin avrodan çıkabileceği yönündeki senaryolar etkili olmuştu.
    
    
    

Bu haberi 158 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir