ATIG Menkul Değerler AŞ Genel Müdürü Hakan Basri Avcı: -"(Fitch'in kararı) Bu geç kalınmış bir…

  • Yazı boyutu
ATIG Menkul Değerler AŞ Genel Müdürü Hakan Basri Avcı:
  -"(Fitch'in kararı) Bu geç kalınmış bir…

ATIG Menkul Değerler AŞ Genel Müdürü Hakan Basri Avcı: -"(Fitch'in kararı) Bu geç kalınmış bir karar. Piyasa, derecelendirme kuruluşlarından daha önce Türkiye'yi yatırım yapılabilir seviyede görerek zaten yatırım yapıyor"

ATIG Menkul Değerler AŞ Genel Müdürü Hakan Basri Avcı, Fitch'in kararının geç kalınmış bir karar olduğunu ve geriden geldiğini belirtti.
     Avcı, Türkiye'nin yatırım yapılabilir seviyede değerlendirilmesinin son derece önemli olduğunu belirterek, "Ancak bu geç kalınmış bir karar. Piyasa, derecelendirme kuruluşlarından daha önce Türkiye'yi yatırım yapılabilir seviyede görerek zaten yatırım yapıyor. Derecelendirme kuruluşları geriden geliyor" dedi.
     Avcı, Türkiye'nin bu kararla birlikte daha büyük bir yatırım fonu havuzuna erişebileceğini vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Türkiye şu anda Türkiye'ye yatırım yapan fonlardan daha fazla yatırım yapabilecek fonlar kategorisine ulaştı. Bu fonlar gelişmekte olan ülkelere yatırım yapan fonlardan çok daha büyük fonları yönetiyorlar. Türkiye de bu havuzdan payını alacaktır. Bu fonların büyüklüğü hakkında kesin bir şey söyleyemem ama dünyanın en önemli fonları olduğunu söyleyebilirim. Tabii yurt dışındaki fonların yönetmelikleri gereği, yatırım yaptıkları ülkelerin ülke notlarının yatırım yapılabilir seviyede olması gerekiyor. Bu nedenle Türkiye de bu notu aldı."
     Avcı, Fitch'in ardından Standard&Poor's ve Moody's'in de Türkiye'nin kredi notunu artıracağı beklentisinin yükseldiğine dikkati çekti.
    
    
    

Bu haberi 199 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir