Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici: -"Sanayi üretim verileri piyasa beklentisinin…

  • Yazı boyutu
Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici:
  -"Sanayi üretim verileri piyasa beklentisinin…

Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici: -"Sanayi üretim verileri piyasa beklentisinin altında geldi" -"Sanayi üretimindeki yavaşlama hem iç talep hem de ihracat artış hızının yavaşlamasından kaynaklı"

Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici, haziran ayı sanayi üretim verilerinin piyasa beklentisinin biraz altında geldiğini söyledi.
     TÜİK tarafından açıklanan sanayi üretim verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Derici, sanayi üretim verilerinin kendi beklentilerinin üzerinde fakat piyasa beklentisinin ise biraz altında geldiğini ifade etti.
     Haziran verisinin çeyreklik detayı tamamladığı için önemli olduğuna dikkati çeken Derici, sanayi üretiminin 2'inci çeyrek ortalamasının 3,4 ile geçen çeyreğin biraz üzerinde ve olumlu bir durum olduğu kaydetti.
     2'inci çeyreğin 1'inci çeyrekten zayıf olmasının beklendiğini ancak bunun bu şekilde gerçekleşmeyeceğini kaydeden Derici, yavaşlamanın hem iç talep hem de ihracat artış hızı yavaşlamasından kaynaklandığını ve bu durumun da üretim tarafına yansıdığını belirtti.
     Önümüzde dönem için bir parça toparlanma beklediklerini ama baz etkisi geleceğini ifade eden Derici, "Sanayi üretiminde zayıf rakamlar görmeye devam edeceğiz. Yıl sonuna kadar çok güçlü sanayi üretim rakamları görmeyeceğiz. Dolayısıyla 2'inci çeyrek itibariyle toparlanma bekliyoruz ama asıl toparlanma 3'üncü çeyrekte gelecek" değerlendirmesinde bulundu.
     Mevsimsellikten arındırılmış verinin negatif gelmesinin olumsuz bir gelişme olduğunu kaydeden Derici, bu durumun devam etmesinin önümüzdeki dönemlerde GSYH'ya zarar verecek bir durum olduğunu, sanayi üretim verilerinin büyümeye yansımasının geçen çeyreğin biraz üzerinde olacağını ve baz etkisine rağmen toparlanma beklediklerini söyledi.
    
     -Sanayi üretimi 2012 yılında ilk defa ekside-
    
     Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi 2012 Haziran'da eksi yüzde 2 oranına gerileyerek, 2012 Ocak'tan beri ilk defa negatif değer aldı. 2012 Ocak ayından beri yükseliş seyri devam eden mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi haziran ayında piyasa beklentileri doğrultusunda gerçekleşti.
     2012 Ocak ayında yüzde 76,7 ile 2012 yılı ilk yedi ayının en yüksek seviyesinde olan kapasite kullanım oranı da ocak ayından itibaren kademeli olarak azalarak haziran ayında yüzde 73'e geriledi ve temmuz ayında da yüzde 73 seviyesinde seyretti.
     Uzmanlar, sanayi sektörünün öncü göstergesi kapasite kullanım oranı ocak ayından bu yana düşüş trendinde olduğunu belirterek, yılın ilk ayında yüzde 76,7 olan düzeltilmiş kapasite kullanım oranı altı ay boyunca düşmeye devam ederek haziran itibarıyla yüzde 73'e gerilediği ve temmuz ayında ise paralel bir seyirle yüzde 73 olarak gerçekleştiği hatırlattı. Bu oranın Ekim 2010'dan bu yana en zayıf görünüme işaret ettiği vurgulandı.
     Grafikte kapasite kullanım oranında 2012 yılı ocak ayından bu yana görülen belirgin ve istikrarlı düşüşün henüz sanayi üretim verilerine yansımadığına işaret eden uzmanlar, kapasite kullanım oranlarındaki yavaşlama er ya da geç sanayi üretimi verilerine de yansıyacağını belirtti.
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir